Anasayfa / Biyoloji / İKLİM DEĞİŞİMİ AMFİBİ EVRİMİNİ TETİKLİYOR

İKLİM DEĞİŞİMİ AMFİBİ EVRİMİNİ TETİKLİYOR

6000’ den fazla kurbağa türünden çoğu  yumurtalarını suya bırakmaktadır. Fakat bazı tropikal kurbağalar yumurtalarını suyun dışına bırakır. Bu davranış kurbağa yumurtalarını suda yaşayan yırtıcılar olan, balıklar veya iribaşlardan korur ama bu yumurtaların kuruma riskini arttırır. Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü doktora sonrası araştırmacısı Justin Touchon, Panama’ da yaşanan iklim değişiminin kurbağaların evrim geçirmesine neden olabileceğini keşfetti.

Panama Kanalı yetkililerin tarafından toplanan uzun süreli yağış verileri analiz eden Touchon, yağış şablonlarının iklim değişim modellemelerindeki tahminlere uymadığını tespit etti.

“ Son yıllık zaman diliminde yağış döneminde, yağmurlar daha düzensiz hale geldi. Yağmurlu günlerin sayısı azaldı ve fırtınalar arasındaki boş  geçen günlerin sayısı arttı” diyor Touchon.

Pantolonsuz ağaç kurbağası (Dendropsophus ebraccatus ) yumurtaları kurumaya karşı aşırı duyarlıdır. Eğer, bir günden fazla yağmur yağmazsa embriyolar ölür. Kuvvetli yağış üremeyi tetikler, fakat fırtınalar arada sırada gerçekleşir, yağmur yumurtaların hayatta kalması için bir gün daha şans tanır.

Hava modelleri değiştiğinde, yumurtalar susuz kalacağından , sadece bu ağaç kurbağaları değil pek çok tür susuz kalır. “ Pantolonsuz ağaç  kurbağaları  yumurtalarını suya veya yaprağa bırakarak , hava değişimine pek çok türden daha iyi adapte olabiliyorlar, “ diyor Touchon. Böylece yumurtalara daha fazla seçenek sağlayarak, yaşadıkları habitatta hayatta kalma şansını yükseltiyorlar. Kurbağalar amfibi canlılar olarak oldukça değişkenlik gösterebiliyorlar. Adaptasyon yeteneklerinin de yükse olduğu aşikar.

 

Kaynak : ScienceDaily

Jurnal Referans : 

  1. Touchon J.C. A treefrog with reproductive mode plasticity reveals a changing balance of selection for non-aquatic egg-layingThe American Naturalist, 2012; DOI: 10.5061/dryad.8j1hb

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016’dan En Muhteşem 6 Bilimsel Keşif

Bu yıl her ne kadar ülkemiz açısından acı tecrübelerle dolu olsa da ; dünya durmuyor, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*