Anasayfa / Bilimsel Gelişme / Hücre Sürüleri Elektrik Akımıyla Kontrol Edilebiliyor

Hücre Sürüleri Elektrik Akımıyla Kontrol Edilebiliyor

epitel hücre sürüsü elektrik-gerçek bilim

Berkeley’ den bilim insanları elektrik akımı kullanarak hücreleri sürü gibi gütmeyi başardı. Bu sayede doku mühendisliğinde daha fazla kontrol sağlanabilecek ve akıllı bandaj gibi uygulamalarla yaraları iyileştirecek elektrik stimülasyonu yaratılabilecek.

Yapılan deneylerde vücutta deri, böbrek, kornea ve diğer  organları kaplayan epitel hücreleri kullanıldı. Santimetrede 5 volt uygulayarak hücrelerin bir yerden diğer bir yere göçmeleri sağlandı.  Hücreler böylece sola veya sağa yönlendirilerek hücreleri ayırmak birleştirmek ya da u dönüşü yaptırmak mümkün. Ayrıca özenle hücrelerle farklı şekiller yaratılabiliyor.

Sürüleri ya da Bireyleri Gütmek

“Bu şimdiye kadar doğru akımın epitel hücrelerini yönlendirebileceğine dair ilk veri. Doğada pek çok organizma büyük gruplar halinde olsa sadece çok küçük bir grup aykırı hareketlerde bulunuyor. Koyun sürüsü güder gibi , doku mühendisliğinde hücreleri güdebileceğiz,” diyor araştırmanın baş yazarı Daniel Cohen.

Galvanotaxis adı verilen elektrikle doğrudan hücre hareketine dayalı metot önce hücreleri tek tek yönetmek için kullanılsa da hücreleri grup halinde yönlendirebileceği belli değildi . “ Hücreleri kitlesel olarak yönlendirilmek, doku mühendisliği açısından büyük bir adımdır. Her hücreyi tek tek hareket ettirmek yerinde bu sayede bazı basit tasarım kuralları yaratarak hücreleri toplu olarak yönetebiliriz,” diyor araştırmanın kıdemli yazarlarından Berkeley’ den Yrd. Doç Dr. Michel Maharbiz.

Elektrik Bandajla Hızlı İyileşen Yaralar

Vücudumuz pek çok iyon ve tuzlu çözelti aktığını düşünürsek, elektrik sinyallerinin fizyolojide rol oynaması normal. Sinir hücrelerinden kas hücrelerine her şey elektrik stimülasyonlarıyla uyarılıyor. Yaraların biyoelektrik sinyal yaydıkları 1843’ den beri bilinen bir şey. Vücutta bir yara oluştuğunda ,bu yaranın etrafındaki elektriksel alanda değişim oluyor. Bu elektrik alandaki değişimin bir haritası çıkarılırsa yaralar daha hızlı bir şekilde iyileştirilebilir. Bu sayede özel bir bandajla elektrik stimülasyonu verilen yaralar daha kolay iyileşir.

 

Kaynak :http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140311151955.htm

Araştırma Referansı :

  1. Daniel J. Cohen, W. James Nelson, Michel M. Maharbiz. Galvanotactic control of collective cell migration in epithelial monolayersNature Materials, 2014; DOI: 10.1038/nmat3891

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*