Anasayfa / Astronomi / RADYO DALGALARIYLA TESPİT EDİLEMEYEN ESKİ GALAKSİLER GÖZLENEBİLECEK

RADYO DALGALARIYLA TESPİT EDİLEMEYEN ESKİ GALAKSİLER GÖZLENEBİLECEK

Geçmişe dönüp baktığımızda yıldızlar evrenin yaşını açığa çıkarabiliyor ve 14 milyar yıl yaşında olduğunu tahmin ediliyor. En uzaktaki yıldızlar en yaşlı yıldızlardır. En yaşlı yıldızları ise tespit etmek oldukça zor. Bugünün teleskopları en fazla 700 milyon yaşındaki galaksileri görebiliyor ve bu galaksilerin görüntülenmesi için oldukça büyük olmaları veya yıldız patlaması yaşaması gerekiyor.

Bugün, Tel Aviv Üniversitesi’ nden bilimadamları  evrenin doğuşunun ilk 180 milyon yılında  oluşan  galaksileri tespit etmek için yeni bir methot geliştirdiler. Tel Aviv Üniversitesi’ nden Prof. Rennan Barkana, bu yöntemle daha önce gözlenmek için oldukça yaşlı olduğu düşünülen yıldızları görüntülemenin mümkün olduğunu söylüyor.

Nature jurnalinde basılan araştırmada, radyo teleskopuyla hidrojen atomlarının yaydığı radyo dalgaları taranarak, evrenin ilk yaratıldığı zamandaki bolluğu tespit ediliyor. Gönderilen dalgalar 21 cm uzunluğunda ve  atomlar yıldızların radyasyonunu yansıttığından emisyonlar radyo teleskopu tarafından tespit edilebilyor. Bu gelişme pek çok yaşlı galaksi tespit edilecek.

Prof. Barkana’ ya göre bu dalgalar gökyüzünde izler bırakarak, bugün bir milyonu bulan erken galaksilerin işaretlerini taşıyor. Erken periyottaki evrenin karanlık maddesinin  ve gazların hareketindeki farklılığın, yıldızların oluşmasını etkileyerek özel bir dalgalanma şablonu oluşturduğu ve böylece bu zamandaki dalgaların tespitinin parlak radyo emisyonları yaratacağı belirtiliyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120905141914.htm

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

rosetta-son-fotograf

12 Yıllık Rosetta 67P Kuyruklu Yıldızına Çarparak İndi

2004’de Avrupa Uzay Ajansı ESA ,tarafından fırlatılan Rosetta bugün  67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına inersi. En son 12 Kasım  2014’de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*