Anasayfa / Alternatif Enerji / Havayı Temizleyen Bisiklet Red Dot Tasarım Ödülü Aldı

Havayı Temizleyen Bisiklet Red Dot Tasarım Ödülü Aldı

hava temizleyen bisiklet

Herhalde herkes  bisiklet sürmenin, araba sürmekten daha çevreci bir çözüm olduğunu bilir. Zararlı egzoz dumanı yaymaktansa dumansız ve çevreci bir şekilde bisiklet sürmek Fransa, Hollanda gibi ülkelerde oldukça revaçta. Peki sürdüğünüz bisikletler bu egzoz dumanlarıyla veya zararlı gazlarla dolu havayı temizlese nasıl olurdu. İşte Bangkok tabalı Lightfog Creative and Design şirketinin tasarladığı hava temizleyen bisiklet Red Dot tasarım ödülünü aldı. Böylece hem bisikletinizle havayı kirletmiyorsunuz hem de havayı daha temiz hale getirebiliyorsunuz.

Şimdilik bir prototip olsa da, direksiyonun ortasına eklenen özel bir filtre havayı zararlı partiküllerden temizliyor. Gidon ise  sanki bir yaprak gibi çalışarak, güneş enerjisinden aldığı enerjiyle yakıt hücreli bir bataryayı şarj edecek. Böylece bisiklet her yere temiz oksijen yayarak hem havayı temizleyecek hem de havayı kirletmeyecek.

Hem trafik hem de hava kirliliği probleminin çözüleceğini düşünen tasarım direktörü Silawat Virakul bisiklete  böylece hava temizleme özelliği yüklenebileceğini belirtiyor. Belki de bisiklet paylaşım programı gibi bir programla,  havayı temizleyen bu bisikletler ulaşımı oldukça kolaylaştırabilir. Global ısınmanın gün be gün arttığı dünyamızda alternatif enerji yöntemlerine yönelmek ve havayı temizlemek oldukça önemli. Bisikletin yaygın olduğu Eskişehir gibi illerde temiz hava için potansiyel bir uygulama olabilir. Tabi büyük şehrin trafiğinden kurtulmak için çözüm gibi gözükse de Türkiye’ de yine trafik  canavarlarına çok dikkat etmek gerekecektir.

Kaynak : http://news.discovery.com/tech/gear-and-gadgets/this-bike-will-purify-the-air-131210.htm#mkcpgn=fbsci1

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ink-Jet Yazıcıyla Esneyebilen Elektronik Ekran Üretildi

Michigan State Üniversitesi’nden araştırmacılar tümüyle mürekkepli yazıcı kullanarak ilk esneyebilir entegre devreyi geliştirmeyi başardılar. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*