Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Bilim / Hamilelik Esnasında Viral Enfeksiyon Kapmak Bebekte Otizm veya Şizofreniye Neden Olabilir

Hamilelik Esnasında Viral Enfeksiyon Kapmak Bebekte Otizm veya Şizofreniye Neden Olabilir

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, hamilelikte annenin viral(virüs) enfeksiyon kapması halinde doğan çocuğun otizm veya şizofreni gibi sinirsel bozukluklara yakalanma riskinin arttığı gösterildi. Hamilelik zamanında eğer bağışıklık sistemi aktive olursa, bebeğin sinyal iletimin bozulacağı sinir hücrelerinin iletişim yeteneğinin hasar göreceği anlaşıldı.

Araştırmanın baş yazarı Nöroloji Prof. Kimberley McAllister, araştırmanın yeni döllenmiş yumurtanın beyin yapısının, annenin bağışıklık sisteminden dolayı değişebileceğini gösteren ilk araştırma olduğunu belirtti. “ Bugüne kadar annenin bağışıklık sisteminin otizm veya şizofreni benzeri bozukluklara yol açabileceği hakkında çok az şey biliyordu,” diyor Prof. McAllister. Araştırmada fareler ve sıçanların doğmamış yavruları üzerinde testler yapıldı. Testte hayvanların bir kısmının bağışıklık sistemi uyarılırken, bir kısmının da uyarılmadı. Viral enfeksiyona maruz kalan yavruların beynindeki immün moleküllerinde  artış gözlendir. Bu moleküller “majör histo uyumlu kompleks moleküller(MHCI) “ olarak da biliniyor.

“ İşte MHCI seviyelerindeki bu değişim, bebeğin kortikal nöronlarının annenin immün aktivasyonuyla değiştiğinin birinci kanıtı,” diyor McAllister.

Araştırmacılar fare yavrularındaki bu MHCI seviyesi yükselişiyle, beyin sinapslarında ( beyin hücrelerinin arasındaki boşluklar)  kabiliyetin azalmasını gözlemlediler. Önceki araştırmalarda ASD veya şizofreninin özellikle serebral korteksteki değişimlerden kaynaklanabileceğini düşünmekteydi.

Diğer deneylerde MHCI’ni calcineurin ve Mef2 (miyosit echancer factor-2) ile etkileşime girdiği gözlendi. Bu proteinler.  nöronlar için oldukça önemli. Mc Allister’ ın ekibi anne- bebek arasındaki bağışıklık aktivasyonuyla oluşan eşsiz sinyal yolunun düşünüldüğünden daha aktif olduğunu gösterdi.

“ Bulgular anne bağışıklık sistemininin aktivasyonu ile psikolojik hastalıklar arasındaki bağlantının potansiyel mekanizmasına olanak sağlıyor” diyor McAllister.

 

Her geçen gün ilerleyen tıp bilimi sayesinde otizm ve diğer zihinsel bozukluklar hakkında gerçekten ilerleme kaydediliyor. Umarız yakın bir gelecekte şizofreni ve otizm yenilir.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130926204727.htm

Araştırma Referansı :

  1. B. M. Elmer, M. L. Estes, S. L. Barrow, A. K. McAllister.MHCI Requires MEF2 Transcription Factors to Negatively Regulate Synapse Density during Development and in Disease. Journal of Neuroscience, 2013; 33 (34): 13791 DOI:10.1523/%u200BJNEUROSCI.2366-13.2013
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*