Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Astronomi / Güneş Sisteminin Dışındaki tau Boötes b Gezegeninde Su Bulundu

Güneş Sisteminin Dışındaki tau Boötes b Gezegeninde Su Bulundu

tau boötis b su
Tau boötis benzeri bir çizim.
Credit: David Aguilar, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Bilim adamları yeni geliştirdikleri bir teknik sayesinde güneş sistemi dışındaki bir dış gezegenin atmosferinde su buldular. Penn State Üniversitesi ve birkaç enstitü birlikte çalışarak tau Boötis’in yıldızının yörüngesinde tau Boötes b adı verilen Jüpiter kadar büyük bir gezegende su olduğunu tespit ettiler.

24 Şubat’ta 2014’de The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan bilimsel makalede keşfin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Chad Bender Penn State Üniversitesi Astronomi ve Astro Fizik Bölümü’nde misafir araştırmacı ve araştırmanın yardımcı yazarlarından  Chad Bender, “tau Boötes b benzeri gezegenler Jüpiter’den  daha sıcak olabiliyor ve bizim güneş sistemimizde böyle bir gezegen mevcut değil. tau Boötes b ‘de  su bulunması oldukça önemli çünkü, jüpiter benzeri egzotik gezegenlerin nasıl oluşarak evrimleştiğini anlamada bize yardımcı olabilir. Böylece gezegenlerin atmosferlerinde kızılötesi radyasyonu tespit etmeye yarayan kızılötesi radyasyonu ölçmeye yarayan tekniğin verimi de gösterildi” dedi.

Bilim insanları bazı kayda değer gezegenlerde su buharını tespit etmişti. Fakat bu sadece gezegen yıldızın önünden geçerse işe yarayan bir teknik. Bilim insanları ayrıca diğer bir görüntüleme tekniği kullanarak gezegen yıldızından yeterli mesafedeyse su tespiti yapabiliyor. Fakat dış gezegen bu kriterlerden hiçbirine uymuyorsa atmosferleri incelenemiyordu.   

Yeni teknik için gezegenin yıldızının önünde veya belli bir uzaklıkta bulunması gerekmiyor. Yeni geliştirilen teknik be daha güçlü James Webb Uzay Teleskopu ya da Thirty Meter (30 metre) teleskopu gibi son teknoloji teleskoplar sayesinde astronomlar atmosferleri daha soğuk ve yıldızlarına uzak gezegenler sıvı halde su bile tespit edilebileceği belirtiliyor.

Chad Bender Jüpiter benzeri sıcak ekstra dış gezegenlerin atmosferlerini inceleyen dev bir projeye liderlik ediyor. tau Boötis keşfi ise bunun sadece küçük bir kısmı.

Kaynak: sciencedaily

Araştırma Referansı:

  1. Alexandra C. Lockwood, John A. Johnson, Chad F. Bender, John S. Carr, Travis Barman, Alexander J. W. Richert, Geoffrey A. Blake. Near-IR Direct Detection of Water Vapor in tau Boötis bThe Astrophysical Journal, 2014; 783 (2): L29 DOI:10.1088/2041-8205/783/2/L29
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*