Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilim / Grönland’ dan Dev Bir Buzdağı Koptu !

Grönland’ dan Dev Bir Buzdağı Koptu !

Bilimadamlarının uzun süredir izlediği özel bir bölge olan Grönland’ daki  Petermann Buzulu’ nun kuzeyinden devasa bir parçanın koptuğunu belirttiler.Devasa buzdağının yaklaşık 120 km2 yer kapladığı(yaklaşık Tuzla 123 km2, Sarıyer 151 km2) belirtiliyor. Bilimadamları nedeninin küresel ısınma olduğunu ve bunun Grönland’ da son yıllarda çarpıcı iklim değişiklikleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorlar.

Bazı bilimadamları ise bunun doğal bir olay olduğunu düşünse de, kopan kütlenin büyüklüğü diğerlerini endişelendiriyor. Ohio Üniversitesitesi’ nden buzul bilimci Ian Howat ” Kopan parçanın büyüklüğünü açıklamak için halen düşünüyoruz.” dedi. Bazı Grönland buzulları gerçekten çok hızlı ilerliyor ve elde edilen veriler global sıcaklıktan beş kat daha hızlı ısındığını gösteriyor. Bölgedeki sıcaklıklar son 30 yıl içinde 2.2 C derece arttı.

NASA’ dan buz bilimci Eric Rignot bu olay için , ” Artık bu olanlar doğanın parçası değil” dedi. Bu yeni buzul dağı ise daha küçük parçalara bölünerek Newfoundland,Kanada’ ya kadar sürüklenecektir. 2010′ daki buzdağı da aynı rotayı izlemişti. Aynı zamanda bu aynı zamanda kuzey kutup bölgesinde şimdiye kadar kaydedilen en büyük deniz buzulu oldu.

Kaynak: http://www.ajc.com/news/nation-world/glacier-in-north-greenland-1479607.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gebelikte Tansiyonu Bebeğin Cinsiyetini Gösterebilir

Kanada’da bilim adamların araştırması, anne adayının tansiyonun hamile kalmadan bile bebeğin cinsiyetini ele verebileceğini gösterdi. …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Grönland Buz Tabakasında Eşi Görülmemiş Erime - FineDO !FineDO !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*