Anasayfa / Genel / Grönland Buz Tabakasındaki Erime Hızı Son 30 Yılın Rekorunu Kırdı

Grönland Buz Tabakasındaki Erime Hızı Son 30 Yılın Rekorunu Kırdı

Yeni araştırmaya göre, 8 Ağustos’ ta Grönland’ daki buz tabakası erimesinde rekor kırılarak, çoklu kümülatif erime sonuçları olarak son 30 yıl öncesinin sonuçlarını geçtiği belirtildi.

Grönland’ daki erime genelde Haziran’ da başlıyor, ilk su gölcüklerinin çıkmaya başladığı zaman, Eylül’ ün başına kadar devam ediyor sıcaklıkların düşüşüyle bitiyor. Bu yıl erime sezonunun sonuna kadar olan son dört haftada buz tabakası 2010’un bütün sezonundan daha fazla su boşaltımına tanık oldu.

“ Sadece Ağustos’a geldiğimizde, bu yıl gerçekleşen tüm  erime eski rekorlardan daha fazla olacak. Bu yıl erime devasa oldu, 1979’ dan beri uydular tarafından kaydedilen en büyük erime oldu.” diyor araştırmacı Doç  Dr. Marco Tedesco New york Şehir Üniversitesi Dünya ve Atmosferik Bilimler Bölümü’ nden.

Grönland buz tabakasındaki  erimeyi hesaplamak için, Tedesco ve meslektaşları mikrodalga uydu sensörlerinden gelen verileri topladı.

Veriler gösteriyor ki,  Grönland’ ın her bölgesinde aşırı(ekstrem) erime gerçekleşiyor. Özellikle yüksek bölgelerde, yıllar boyunca buz ve kar sadece birkaç gün erirdi. Tedesco bu yıl bu erimenin yaklaşık iki aydır devam ettiğini tespit etti.

Yeni erimeyle beraber , Tedesco artan sıcaklıkları işaret ediyor. Bilim adamları şimdi bu ısınmanın , küresel ısınmanın bir parçası olup olmadığını araştırıyor.

“Çok dikkatli olmalıyız çünkü, Grönland’ da birkaç yıl içinde gerçekleşen bu olay normalde bin yıl sürmeliydi.” olarak belirtiyor Tedesco.

Kaynak: http://www.livescience.com/22387-greenland-melting-breaks-record.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim kurgu değil; Bu İnsansı Bir Robot WALK-MAN

Ekim 2013 yılında projesi başlattılan, Genova’da bulunan İtalyan Enstitüsü’nün geliştirmekte olduğu ve Avrupa ülkeleri tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*