Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Bilgisayar / Google’ ın Tükettiği Elektrik Enerjisinin 260 Milyon Watt Olduğunu Açıkladı

Google’ ın Tükettiği Elektrik Enerjisinin 260 Milyon Watt Olduğunu Açıkladı

GOOGLE-articleLarge

Google ‘ın Hamina, Finlandiya’ daki bilgi işlem merkezi, öncesinde kağıt fabrikasıydı.

Uzun yıllardır Google tarafından gizli tutulan rakamlar,şirketin devasa işlem gücünün ne kadar elektrik tükettiğini gözler önüne serdi. New York Times’ ın haberine göre Google bilgi işlem merkezinin sürekli çalışması halinde 260 milyon watt enerji tükettiği açığa çıktı. Bu tüketim, bir nükleer santralin ürettiği enerjinin  yaklaşık dörtte birine denk geliyor. Google bu enerjiyi Gmail, arama motoru, Google Ads, Youtube gibi hizmetleri sağlamak için harcıyor.

Google ‘ ın 2010 için karbon emisyonunun 1.5 milyon metrik tonun biraz altında enerji tükettiği tahmin ediliyor. Yine Google’ ın tükettiği tüm elektrik karbon kaynaklı değil, Google rüzgar enerjisi de kullanıyor ama yine de yinede makul bir tonaj mevcut.

Tabiki başka bir açıdan düşünürsek, Google’ da her gün milyarlarca arama yapılıyor ve bunlar da tabiki benzin tasarrufu sağlıyor. Google aramaları sayesinde kütüphaneye veya seyahat ajansına gitmekten kurtulabiliyorsunuz ve adresleri kolayca bulabiliyorsunuz bu şekilde de enerji tasarrufu yapıyorsunuz. Google’ ın araştırmasına göre bir kullanıcı saatte 180 watt tüketiyor bu da 60 watt lık bir lambanın 3 saat yanmasına denk.

 

Ayrıca sadece arama yapılması bile 12.5 milyon watt harcıyor. Umarım neyi aradığınızı biliyorsunuzdur : )

 

[NYT]

Kaynak :

http://www.popsci.com

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*