Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / Google Glass İlk Kez Bir Ameliyatta Kullanıldı

Google Glass İlk Kez Bir Ameliyatta Kullanıldı

Ohio Eyalet Üniversitesi( Amerika) bir cerrah geçtiğimiz günlerde Google Glass takarak rutin diz ameliyatı gerçekleştirdi. Aynı anda hem ameliyat, hem de Google Glass’ tan canlı yayın yapan doktor gözlüğün ameliyatlarda nasıl yararlı olabileceği gösterildi.

Daha öncesinde bir kaç kez Google Glass’ ı denedikten sonra, meslektaşı  Dr. Christopher Kaeding ile gözlüğü bir kaç operasyonda kullanarak ne kadar yararlı olabileceğini göstermek istedi. Bu sayede kendi alanında çığır yaratabilecek bu buluşun ne kadar farklı alanlarda kullanabileceğini görmüş oluyoruz.

Kaeding normal bir diz ligament ameliyatı esnasında gözlükten canlı yayın yaparak, meslektaşları ve tıp öğrencileri kendisine eş zamanlı olarak görüşlerini iletebildiler. Böylece doktorun gözünden bir diz ameliyatını takip edebildiler.

 

Google gözlüğü gibi cihazlar tıp camiasında  oldukça ilgi görüyor böylece hastalara farklı yaklaşımlarda bulunabileceği düşünülüyor.  Google Glass sayesinde online ameliyatlar  yapılarak tıp eğitimi iyileştirilebilir. Ayrıca ulaşılması zor bölgelerde acil yardım amaçlı olarak gözlük kullanılabilir. Ayrıca acil sonuç bekleyen doktorlar bu sayede hastanın röntgenini ya da emarını anlık olarak inceleyebilecek.

Google Glass’ ın uygulama alanları gittikçe artarken, gün geçtikçe daha ilginç uygulamalar göreceğimiz açık.

Videoda Google Glass’ ın ne gibi uygulamada kullanılacağı gösteriliyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/google-glass-streaming-surgery/28867/

google glass cerrah- gerçek bilim

google-glass-streaming-surgery-4

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*