Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Alternatif Enerji / Gelecekte Mikro Yeldeğirmenleri Sayesinde Telefonunuzun Şarjı Bitmeyecek

Gelecekte Mikro Yeldeğirmenleri Sayesinde Telefonunuzun Şarjı Bitmeyecek

Rüzgar türbinlerinden ya da yel değirmenlerinden elde edilen enerji temiz enerji kaynağıdır. Hiç bir emisyon üretmediğinden ve ham madde tüketmediğinden çevreyi kirletmez. İhtiyacınız olan sadece rüzgarlı bir yerdir. Teksas Üniversitesi Arlington’dan bir araştırmacı ve bir elektrik mühendisliği profesörü mikro rüzgar güllerinden (yel değirmeni) elektrik enerjisi ederek cep telefonlarını şarj etmenin innovasyoncu bir yolunu buldu. Telefonlara yerleştirilecek ufacık pervaneler sayesinde telefonunuz şarj edilecek.

Smitha Rao ve J.-C. Chiao’nun tasarladığı yel değirmeninin en geniş yeri sadece 1.8 mm, evet doğru duydunuz cm değil milimetre. Bu yel değirmenleri o kadar küçük ki, bir pirinç tanesine 10 tane yerleştirilebiliyor. Yani bir cep telefonuna yüzlerce yel değirmeni yerleştirilebilir. Telefonunuzu salladığınızda ya da rüzgara tuttuğunuzda elektrik üreterek cep telefonunun bataryasını doldurabilecek. Bu rüzgar gülleri çok küçük olduğundan hafif bir hareketle kolayca dönerek enerji elde edebilecek.

Rao’nun bu çalışması başlangıçta Tayvanlı WinMEMS Technologies Co. şirketinin  ilgisini çekti. Rao ve Chiao bu eşsiz tasarımlarını ve uygulamalarını şirketin eşsiz fabrikasyon teknikleri yani yarı iletken teknolojisiyle birleştirerek hayata geçirmeyi başardı.

Her mikro yeldeğirmeni nikel alaşımından üretilse de bu onların narin yapılarını değiştirmiyor. 2013 Eylül’ünde mikro yel değirmenleri güçlü yapay rüzgarlara karşı test edildi ve kırılmadan testi geçti. Yel değirmenlerinin zeki aerodinamik tasarımı ve dayanıklı nikel alaşımı sayesinde testlerden geçebildi.Videoda rüzgar testini görüyorsunuz.

Wafer teknolojisiyle aynı anda binlerce rüzgar gülü üretilebilir, böylece maliyet düşürülebilir.

Günün birinde şarjınız bittiğinde telefonu bir kaç dakika sallarsanız telefon yeniden şarj olacak ve sizde konuşmanıza veya oyununuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Teksas Üniversitesi Arlington ve WinMEMS üretim teknolojisinin bütün haklarını ellerinde tutuyor. 

Kaynak : http://www.geek.com/mobile/micro-windmills-may-one-day-charge-your-phone-battery-1581995/

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140115074336.htm

mikro yel değirmeni-rao-gerçek bilim

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*