Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Bilim / Gaziantepli öğrenciler CERN eğitim programında

Gaziantepli öğrenciler CERN eğitim programında

Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, okul olarak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’de eğitim alan ilk Türk ekip oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şahinbey Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Hakan Özkaynak ile Orhun Uçak ve Berkay Alkan adlı öğrencilerin ilk Türk ekibi olarak programa katıldığını duyurdu. Katılımcılar, maddenin temel bileşenleri hakkında, evrenin bazı sırların nasıl çözüleceğini düşündürebilmek amacıyla dünyanın en gelişmiş ve güncel laboratuvarı olan CERN’de bir hafta süresince Türk akademisyenlerden eğitim aldı.

CERN’de yerin 126 metre altındaki Atlas algıcına (dedektör) inerek ancak resimlerden görülebilen “devasa ve akıl almaz” teknolojiyi yerinde görüp Türk ekibinden eğitim alma fırsatı buldu. Devamı için burayı tıklayınız 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlayda Şamilgil NASA’nın Mars Projelerine Yardım Edecek

  Lisede hazırladığı proje Tübitak tarafından değerlendirilmeye bile alınmazken, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*