Anasayfa / Teknoloji Haber / Garmin Hud Ön Cama Yansıyan Görüntülü Navigasyon Sistemi

Garmin Hud Ön Cama Yansıyan Görüntülü Navigasyon Sistemi

Son model arabalarda gördüğümüz, ön cama yol bilgisayarından aldığı verileri aktaran göz hizası göstergesi (HUD-Head Up Display) artık Garmin HUD akıllı telefon cam göstergesi sayesinde eski veya düşük modeldeki araçlara da uygulanabilecek. Garmin’ in ürettiği bu cep boyutundaki portatif HUD kablosuz olarak cep telefonunuzdaki navigasyon yazılımına bağlanıyor, size yolları ve yararlı bilgileri gösterebiliyor.

Garmin’in ürettiği bu ilk portatif baş üstü göstergesi, iPhone, Android veya Windows 8´li telefonlara bluetooth ile bağlanarak Navigon ve Street Pilot yazılımları  ile size gerekli bilgileri ön camınıza yansıtarak gösteriyor.

Cam yansıtılan bilgiler sayesinde sürücüler ilk bakışta , yönlendirme, hız ve mesafe gibi bilgileri okuyarak yol hakkında kolayca bilgi edinebiliyor. Ayrıca bu gösterge  hızınızı, yoldaki hız limitini, kameraları ve potansiyel gecikmeleri gösterebiliyor.

Kullanıcılar ister cama yansıtılan görüntüyü, ister cihazın kendi ekranını kullanarak istediği bilgileri görüntülebiliyor. 7700 cd/m2 gücündeki vakumlu floresan ekran sayesinde ışık durumuna göre ekrandaki bilgileri yeşil veya kırmızı olarak görebiliyorsunuz. Cihaz otomatik olarak parlaklık ayarı yaparak, gün ışığında veya gece yazıları okunabilir kılıyor.

Ayrıca akıllı telefonunuzun veya araba bluetooth ses sisteminizden bilgileri aktarabilen cihaz bilgi vereceği zaman müzik sesini kısabiliyor.

277 gram ağırlığındaki aygıt (10.8 x 8.8 x 1.9 cm) boyutlarında ve USB portu sayesinde sürüş esnasında şarj edilebiliyor.

Garmin HUD göstergenin yurtdışı satış bir süreliğine 129,99 dolar olsa da , yazılım için ekstradan 30 dolar ödemeniz gerekiyor. Umarım bu sistem ülkemizde fahiş fiyatlara satılan sistemlerden olmaz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/garmin-portable-hud-navigation

garmin hud öncama yansıyan bilgiler-gerçek bilim

garmin öncam göstergesi-gerçek bilim

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*