Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Psikoloji / 4D TARAMA SAYESİNDE FETÜSLERİN ANNE KARNINDA ESNEDİĞİ GÖRÜNTÜLENDİ

4D TARAMA SAYESİNDE FETÜSLERİN ANNE KARNINDA ESNEDİĞİ GÖRÜNTÜLENDİ

İnsanın büyüme süreci tümüyle uzun ve karmaşık bir süreç. Bilim adamları bu süreci daha anne karnındayken incelerken, bebeklerin hıçkırdığını, yutkunduğunu ve hatta en son yapılan 4d  taramada esnediğini keşfetti. Böylece  fetüslerin esnemesi görüntülenmiş oldu.

15 sağlıklı fetüs üzerinde 4D tarama ile araştırma yapan araştırmacılar, esnemenin gelişimin bir parçası olduğunu ve bunun doktorlara bebeğin sağlıklı  durumunu incelemenin bir başka yolu olduğunu düşündürüyor.

Bazı bilim adamları buna katılırken bazı bilim adamları sadece bebeğin ağzını açıp kapadığını düşünüyor. Bebeklerin gerçekten esnediği mi, yoksa sadece ağzını açıp kapadığımı araştırılıyor. İngiliz araştırmacılar araştırmalarının buna açıklık getirdiğini de düşünüyorlar.

Araştırmacılar 4D video kaydı yaparak, fetüsler her ağzını açtığında zaman inceledi.

Durham Üniversitesi Psikoloji Bölümü ’nden Nadja Reissland araştırmaya liderlik ediyor ve fetüslerde esnemenin halen anlaşılamadığını fakat yeni bulguların fetal gelişimiyle bağlantılı olabileceğini belirtiyor. Ayrıca bunun bebeğin sağlık durumunun bir başka belirtisi de olabileceğini belirtiyor.

“Ayrıca fetüsler bizim gibi birbirini etkileyecek şekilde ya da uykulu olduklarından esnemiyorlar ” diyor Nadja Reissland. Rahimde fetüsün esnemesinin beyinin gebelik süresince gelişiminin bir belirtisi olmasıyla ilişkisi olabileceğini belirtiyor.

Araştırma 24 ile 36 haftalık gebelik süresince, 8 kız ve 7 erkek fetüs üzerinde yapıldı. Araştırma 28 haftadan sonra esnemelerin azaldığını ,  erkek veya kız çocukların esnemeleri arasında önemli bir fark olmadığını gösteriyor.

 

Kaynak: http://www.reuters.com/article/2012/11/21/us-foetus-yawn-idUSBRE8AK1HG20121121

Araştırma Referansı: 

  1. Nadja Reissland, Brian Francis, James Mason.Development of Fetal Yawn Compared with Non-Yawn Mouth Openings from 24–36 Weeks GestationPLoS ONE, 2012; 7 (11): e50569 DOI:10.1371/journal.pone.0050569
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alzheimer Hastaları Neden Yön Duygusunu Kaybeder?

Bilim adamları, Alzheimer hastalarının yön bulma duygusu kaybının nedenini buldu. ABD’deki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*