Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Tıp ve Sağlık / FDA Migreni Tedavi Eden İlk Medikal Cihaz Cefaly’ yi Onayladı

FDA Migreni Tedavi Eden İlk Medikal Cihaz Cefaly’ yi Onayladı

http://youtu.be/qg4ZqSmVjyI

FDA (Amerikan İlaç ve Sağlık Dairesi) migreni engelleyen ilk medikal cihazı onayladı. Cefaly adı verilen cihaz başın ön kısmındaki nöronları stimüle(uyarma) ederek migren ağrısını dindiriyor. Taça benzeyen pille çalışan cihazın diyotları hastanın gözlerinin tam üstüne yerleştiriliyor. Elektrik akımı taşıyan cihaz hafif bir karıncalanma hissi yaratıyor. 67 farklı kronik migren hastası üzerinde denenen Cefaly, 2 ay sonunca kullanıcıların % 38’ inde % 50 civarında migren nöbetlerinde düşüş sağladı. Ayrıca araştırmada cihazın migren ataklarının şiddetinde bir azaltma yaptığı belirtilmedi.

Kullanıcılar cihazı günde en fazla 20 dakika kullandı. İlaçla yapılan tedavilere göre Cefaly’ nin hiç bilinen yan etkisi yok. Ayrıca ilaçlarla beraber de kullanılabiliyor.

Migren için araştırılan yeni tedaviler sayesinde belki de pek çok yeni migren tedavisi daha bulunacak. Nörostimülasyon metodu son yıllarda oldukça çok alanda görülmeye başlayan bir terapi yöntemi olmaya aday. Ayrıca migren gibi insanların işinden alıkoyan bir hastalık için hastaların bu gelişmeye sevinecekleri kesin.

Cihazın üreticisi Belçika tabanlı STX-Med . Bir süredir Kanada’ da satılan cihazın fiyatı 250 dolar. 

Kaynak : http://edition.cnn.com/2014/03/11/health/fda-medical-device-migraines/

migren tedavisi

migren cefaly cihazı

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*