Anasayfa / Elektronik / ESNEK LİTYUM-İYON PİL SAYESİNDE ELEKTRONİK İMPLANTLAR TAŞINABİLİRLİK KAZANIYOR

ESNEK LİTYUM-İYON PİL SAYESİNDE ELEKTRONİK İMPLANTLAR TAŞINABİLİRLİK KAZANIYOR


Yeni keşfedilen esnek lityum-iyon pil sayesinde,  insan vücudunda  pek çok yere entegre edilebilen implantlara güç sağlanarak ayrı bir güç kaynağına ihtiyaç olmayacak. Vücut implantları sayesinde beyin dalgalarından, kalp atışına kadar vücutta gerçekleşen pek çok olay kolaylıkla izlenebilecek.  Önceden vücutta rigid piller kullanışlı olmadığından elektronik implantlarda kullanılamıyordu. Huang veRogers LED(light emitting diode) lerden güç alan esneyebilen ve kola monte edilebilen bir lityum-iyon pil yaptılar. Üretilen pil 8-9 saat şarja gerek duymuyor ve kablosuz  şarj edilebiliyor.

26 Şubat 2013’ de basılan Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada, “ Biz çok pil bileşenini uzun dalgalı şekiller halinde küçük bir alana sığdırdık, “ diyor  araştırma yazarlarından Huang. Özel teller sayesinde esneklik sağlanarak, pil ne kadar gerilse de halen çalışmaya devam  ediyor.  Pilde pop-up köprüler sayesinde uzayabilen devreler  mümkün olmuş. Normal pillerde kablolar uzayamadığı için esneme söz konusu değil. Fakat esnek pillerde pop-up köprüler ve S şeklinde teller sayesinde piller gerçekten esneyebiliyor. Videoda gördüğünüz pilin bir prototipi.

McCormick Mühendislik ve Uygulamalı Fizik Bölümü’ nden Profesör Joseph Cummings , esneyebilen, bükülebilen  pilin sıradan lityum iyon pille yaklaşık aynı gücü sağladığını ve 3 kata kadar esneyebildiğini belirtiyor.

Huang ve Rogers pilde bulunan kablosuz şarj sistemini geliştirmek için 6 yıl çalıştı. Sonunda boşluk doldurma tekniği kullanarak küçük ve yüksek enerjili bir pil üretmeyi başardı. Kablolar S şeklinde yerleştirilerek, uzayabilen ve esneyebilen piller üretilebildi. Esnek lityum-iyon pil 20 defaya kadar güç kaybı olmadan tekrar şarj olabiliyor. Paralel bağlanan 100 elektrot sayesin pil esnek ve güçlü olabiliyor.

Ayrıca belki de bu sayede esnek oled ekranlarda pil olarak da kullanılabilir. Kablosuz şarj gerçekten bu telefonlarda oldukça işe yarayacaktır.

 Kaynak: http://phys.org/news/2013-02-stretchable-lithium-ion-battery.html

esneyebilen lityum-iyon pil

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*