Çarşamba , Haziran 20 2018
Anasayfa / Elektronik / Panasonic Giyilebilir Elektronikler İçin Esneyebilen Reçine Film Üretti

Panasonic Giyilebilir Elektronikler İçin Esneyebilen Reçine Film Üretti

panasonic sonda

Esnek elektronik cihazların yaygınlaşması için esneyebilen devreler üretmek gerekiyor. Halen bazı çözümler geliştirilmeye çalışırken, Panasonic yumuşak, esnek bir polimer reçine filmi şeffaf elektrotlar ve iletken pastayla (macun) bir araya getirdi.

Substrat normal boyunun 2,5 katına kadar genleşip eski boyuna geri gelebiliyor. Malzeme  ısıyla sertleşen ( thermosetting) reçineden üretildi. Yani daha önceden ısıyla muamele edilmesine rağmen, sonra tekrar ısıya maruz kalsa da erimiyor. Ayrıca rejenerasyon oranı % 98 ve üstü olarak tespit edildi.

Malzeme genleşme ve gevşeme gibi üç boyutlu çapraz bağlı yapılar büyük bir mekanik alana yayılabiliyor. Buna karşın, bazı diğer  kauçuklarda birkaç kez genişletildikten sonra tekrar küçülme eğilimi görülebiliyor.

Karbon nanotüp tabakadan üretilen şeffaf elektrotlar reçineye bağlanıyor. İndiyum kalay oksitin (genelde şeffaf elektrotlar için kullanılan bileşik) aksine , nanotüpler genişlediğinde çatlamıyor ve halen iletken kalabiliyor.

Pastadan yapılan bu elektrotları bağlayarak, macundan devreler oluşturuluyor. Yine aynı reçine substrat olarak kullanılarak gümüşle karıştırılıyor. Böylece aynı elektrotlar gibi esnetilse de, halen elektriği iletebiliyor.

Yeni geliştirilen materyalin giyilebilir teknolojiler için geniş çaplı uygulaması olabilir. Böylece giyilebilir sensörler, ekranlar ve robotik cihazlar yapılabilir.

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT Mühendisleri Ölçeklenebilir Grafen Üretme Tekniği Geliştirdi

MIT mühendisleri makaralı bir sistem kullanarak grafen üretmek için, filitreleme membranlarını kullanan bir sistem geliştirdi.  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.