Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Bilim / DUYGULARI İFADE ETMEK KORKUYU AZALTABİLİYOR

DUYGULARI İFADE ETMEK KORKUYU AZALTABİLİYOR

tarantula

Stresli durumlarda duygularınızı ifade etmek, sizin korkunuzu ve endişenizi azaltabilir mi ?

Kaliforniya Üniversitesi(UCLA), Los Angeles, psikoloji bölümünün yaptığı yeni araştırmaya göre, o an korkunuzla yüzleşip  duygularınızı ifade edebilirseniz, etkisini azaltabiliyorsunuz.

Psikologlar örümcekten korkan 88 insan üzerinde bir deney yaptı. Üstü açık bir kabın içindeki tarantulaya yavaş yavaş dokunmaya çalışmaları söylendi.

Dört farklı gruba ayrılan katılımcılardan, ilk gruba tarantulayı gördüklerinde ne hissettiklerini ve reaksiyonlarını ifade etmeleri söylendi. İlk gruptakiler böylece ” Bu çirkin ve korkunç örümcekten tırsıyorum,korkuyorum.” gibi ifadelerle hislerini dışa vurdular.

Kaliforniya Üniversite’ sinden profesör Michelle Craske, herkesin farklı tepkiler gösterdiğini görmenin ve duyguların değişebileceğini görmenin oldukça enteresan olduğunu söyledi.

İkinci grupta, tarantulayı tehdit olarak görmemeye çalışmaları belirtildi. Bu gruptakilere de , “Bu küçük örümcek beni incitemez, korkmuyorum ondan” gibi, cümleler sarf etti. Bu zaten hepimizin bildiği genel yaklaşım.

Üçüncü grupta ise sübjeler(denekler)  tecrübeleriyle alakasız şeyler söylerken, dördüncü gruptakilere hiç bir şey belirtilmedi sadece tarantulayla yalnız bırakıldı.

Bütün katılımcılara bir hafta sonra tekrar tarantulaya yaklaşmaları ve mümkünse dokunmaları belirtildi. Araştırmacılar sübjelerdeki psikolojik değişimi ellerinin ne kadar terlediğine göre değerlendirdi. Bunun etkili bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar ilk grubun diğer gruplara göre daha fazla ilerleme kaydettiğini gördü. Bu gruptakiler tarantulaya daha fazla yaklaşabildi ve daha az terledi. Ayrıca duygusal olarak daha az etkilendiler.

Araştırma Psychological Science jurnalinde yayınlandı.

Böylece korkuyu açık açık belirtmenin , oldukça etkili olduğu görüldü.

Beyindeki ventrolateral prefrontal korteksin  sağ tarafının, duyguların ve hislerin oluştuğu ve düzenlendiği bölge olduğu belirtiliyor. Beynin bu bölgesinin gizemini halen koruduğu, bu ikisinin nasıl birlikte çalışabildiği anlaşılabilmiş değil.Ayrıca, beynin bu bölgesi,önemli durumlarda basitçe duygularımızı  kontrol etmemizi sağlıyor.

Kaynak : sciencedaily.com

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gülünüzü Şarj Etmek İster Misiniz ?

2015 Kasım ayında  bir araştırma grubu iletken polimer solüsyonun güllerin emdiğini göstermişti. İletken hidrojel sayesinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*