Anasayfa / Bilgisayar / Düşük Enerji Tüketimiyle Eşsiz Özellikteki Grafen Telekomünikasyonda Yeni Bir Örnek Teşkil Ediyor

Düşük Enerji Tüketimiyle Eşsiz Özellikteki Grafen Telekomünikasyonda Yeni Bir Örnek Teşkil Ediyor

120715141409

Kolombiya Mühendislik tarafından yapılan yeni araştırmaya göre; grafenin non-linear optik yapısı sayesinde optik bağlantılarda ve düşük güçlü fotonlu entegre devrelerde pek çok uygulamada geniş kullanım olanağı bulacağı söyleniyor. Sadece bir karbon atomu kalınlığındaki grafen plakasının değişimi ile normalde pasif olan devreyi aktif hale getirilir ve bu da mikrodalga fotonik sinyaller üretir ve parametrik dalgaboyunda telekomünikasyon dalgalarına dönüştürür.

“Grafenin güçlü non-liner tepkisini açıklamak ve ispatlamak zorundaydık.Bu da yeni hibrit devrenin anahtar bileşeniydi.” diyor Tingyi Gu, araştırmanın baş çalışanı ve elektrik mühendisliği doktora adayı.Ayrıca ekliyor; “Bu grafen-silikon hibrit devrenin   verimliliğini göstermek, bütün optik işlenen elementlerin daha hızlı ve verimli çalışacağı anlamına geldiğinden çok önemlidir.”

 

 

 

 

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120715141409.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beynin Düşünüldüğünden 10 Kat Daha Aktif Olduğu Bulundu

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA) tarafından yeni yapılan bir araştırmada beynimizdeki nöronların önce düşünüldüğünden çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*