Pazartesi , Ocak 22 2018
Anasayfa / Genel / Dünyanın ilk otomatik araba konvoyu İspanya’da test edildi

Dünyanın ilk otomatik araba konvoyu İspanya’da test edildi

otomatik_araba_konvoyu

Üç araba ve bir kamyondan oluşan konvoy 201 km mesafeyi radar ve lazer izleme teknolojilerini kullanarak kendi kendine  201 km mesafe kat etti. Sadece en öndeki araçtaki sürücü aracı sürdüğünden buna, tek kişinin yönettiği bir konvoy diyebiliriz. Bu esnada yolcuların hepsi sadece dergilerini okuyup içeceklerini yudumladılar. SARTRE (Çevre İçin Güvenli Yol Konvoyları) projesinde araçlar, güvenlik açısından doğabilecek durumlara karşı gerçek sürücüler de otomobillere müdahale etmeksizin direksiyon başındaydılar.

Volvo ve araba otomasyon şirketi Ricardo, arabaların bir öndeki aracı gerçek trafikte nasıl izlediğini görmek için bu testi yaptı. Sadece öndeki kamyon şoförü arabayı kullanıyor. Vites değiştirme, direksiyon hakimiyeti, frenleme ve ivmelenme kontrolü tümüyle aracın kendisinde. Test yolculuğu sırasında araçlar, aralarında 5-15 metre arasında mesafe kalacak şekilde ilerlediler.

Gelecekte bu şekilde araç güvenliğinin arttırabileceği, yakıt tüketimi ve bağlı olarak egzos emisyon oranının düşürülebileceği belirtiliyor.

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KIC 8462852 Uzaylı Medeniyeti Değil

2015’de ilk keşfedildiğinde KIC 8462852; diğer adıyla Tabby yıldızı, uzaylı medeniyet tartışmalarının da önünü açmıştı. Işığın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*