Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Genel / Dünyanın ilk otomatik araba konvoyu İspanya’da test edildi

Dünyanın ilk otomatik araba konvoyu İspanya’da test edildi

otomatik_araba_konvoyu

Üç araba ve bir kamyondan oluşan konvoy 201 km mesafeyi radar ve lazer izleme teknolojilerini kullanarak kendi kendine  201 km mesafe kat etti. Sadece en öndeki araçtaki sürücü aracı sürdüğünden buna, tek kişinin yönettiği bir konvoy diyebiliriz. Bu esnada yolcuların hepsi sadece dergilerini okuyup içeceklerini yudumladılar. SARTRE (Çevre İçin Güvenli Yol Konvoyları) projesinde araçlar, güvenlik açısından doğabilecek durumlara karşı gerçek sürücüler de otomobillere müdahale etmeksizin direksiyon başındaydılar.

Volvo ve araba otomasyon şirketi Ricardo, arabaların bir öndeki aracı gerçek trafikte nasıl izlediğini görmek için bu testi yaptı. Sadece öndeki kamyon şoförü arabayı kullanıyor. Vites değiştirme, direksiyon hakimiyeti, frenleme ve ivmelenme kontrolü tümüyle aracın kendisinde. Test yolculuğu sırasında araçlar, aralarında 5-15 metre arasında mesafe kalacak şekilde ilerlediler.

Gelecekte bu şekilde araç güvenliğinin arttırabileceği, yakıt tüketimi ve bağlı olarak egzos emisyon oranının düşürülebileceği belirtiliyor.

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Jumbo Jeti Uçan Bir Rasathaneye Çevirdi

Boeing 747 jumbo jet 48 yıllık bir uçak olsa da en sağlam ve dayanıklı uçaklardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*