Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Biyoloji / Tıpta Çığır Açacak Gelişme: Dünyanın İlk Biyonik Gözü Çalışıyor

Tıpta Çığır Açacak Gelişme: Dünyanın İlk Biyonik Gözü Çalışıyor

biyonik göz

Biyonik Vizyon Avustralya’ daki araştırmacılar 24 elektrotlu ilk biyonik gözü çalıştırmaya başardılar. Bayan Dianne Ashworth, retinitis pigmentosa nedeniyle kalıtsal olarak görme kaybına sahipti. Fakat şimdi yeni geliştirilen biyonik göz implantı sayesinde bir miktar görüş kazandı. Tutkulu bir teknoloji hayranı olan Bayan Ashworth biyonik göz programıyla sürekli işbirliği yapıyor.

” Gerçekten ne olacağını bilmiyordum ama sonra aniden ufak bir parlama gördüm. Her zaman gözümün önünde farklı bir şekil belirdiğinde bir uyarılma oluyor.” diyor bayan Ashworth.

Profesör Emeritus David Penington  Biyonik Vizyon Avustralya’ da yönetici ve şöyle anlatıyor:  ” Bu sonuçlar bizim en iyi beklentilerimizi karşılıyor ve böylece bizim görmeyi sağlayabileceğimizi gösterdi. Bayan Ashworth’ün daha iyi görmesi için geliştirme gerekiyor. Asıl büyük adım bu cihazı tümüyle bitirdiğimizde ortaya çıkacak.”

Peki Nasıl Çalışıyor ? 

Bu ilk prototipte 24 elektrotlu retinal implant var. Küçük bir kurşun kablo gözün arkasından kulağın gerisine uzanıyor. Laboratuvarda olan dış bir sistem ise araştırmacılara implantı uyararak ışığın parlamasının çalışılmasını sağlıyor. Bayan Ashworth’ den gelen direktifler yoluyla araştımacılar görüş işlemcisi geliştirilerek öyle ki, ışık parlamaları kullanarak görseller yaratılabiliyor. Ayrıca bu protipte bir dış kamera bağlanmış değil.

Araştırmacılar 98 elektrotlu geniş açı implantı ve yüksek çözünürlüklü 1024 elektrotlu implantı test ediyorlar. 2013-2014 yıllarına kadar bu gelişmeden yola çıkılarak teknolojinin evrileceği tahmin ediliyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120831065003.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*