Pazartesi , Mart 27 2017
Anasayfa / Mimarlık / DÜNYA’NIN EN YÜKSEK BİNASI DUBAİ BURJ KHALIFA PANORAMASI İNANILMAZ

DÜNYA’NIN EN YÜKSEK BİNASI DUBAİ BURJ KHALIFA PANORAMASI İNANILMAZ

Çin’ deki Sky City One gökdeleni tamamlanana kadar , Dubai Burj Khalifa 828 metre yüksekliğiyle halen dünyanın en yüksek binası sayılıyor. Gerçi Çin’ deki gökdelen bittiğinde yüksekliği Burj Khalifa’ dan sadece 10 metre yüksek olacak, yani 838 metre. Fakat şimdilik halen Burj Khalifa dünyanın en yüksek binası sayılıyor. Bir de bu gökdelenin manzarasını düşünün. Artık Burj Khalifa’ nın manzarası için Dubai’ ye gitmenize gerek yok, evinizin konforunda Burj Khalifa’ nın nefes kesen panoramasını görebilirsiniz.

Bu özel Burj Khalifa panoramik fotoğrafı,  ikinci Hamdan Bin Muhammet Bin Rashit El Maktum Fotoğraf Yarışması için hazırlandı.  2013 Mart’ ında yapılacak yarışmaya 100 farklı ülkeden katılımcı var. Büyük ödül ise 120,000 dolar. Şimdiye kadar hiçbir fotoğraf yarışmasında bu denli büyük bir ödül verilmedi.

Dubaili fotoğrafçı Gerald Donovan, bu fotoğrafı yaratmak için kulenin tepesine bile tırmandı. Bunun için zaman zaman 200 metre uzunluğunda bir merdivene çıkmak zorunda kalsa da 80 megapiksellik 48 fotoğraf çekti. Bazı manuel fotoğraflarda çekerek, görüşü engelleyen balkonları görüntüden çıkardı.

Sonunda 70 fotoğraf birleştirilerek, 2,5 gigapiksellik bir resim yarattı. Fotoğrafa böylece kolaylıkla zoom yapılabiliyor, görüntü taranabiliyor. Zoom yaparak, Burj El Arap otelini, dünyanın en büyük alışveriş merkezini ve Meydan Yarış Pistini görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/burj-khalifa-panorama-photo/26029/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mardin’de 5000 Yıllık Mezar Bulundu

Mardin’de Mısır piramitleri kadar eski 5000 yıllık bir mezar bulundu. Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde köylülerin bulduğu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*