Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Bilimsel Gelişme / Dünyanın En Küçük Yarı İletken Lazeri Yapıldı

Dünyanın En Küçük Yarı İletken Lazeri Yapıldı

lazer

Teksas Üniversitesi’ ndeki fizikçiler ve Tayvan ve Çin’ deki meslektaşlarının işbirliğiyle dünyanın en küçük yarı iletken  lazerini geliştirerek, fotonik teknolojide çığır açarak  bilgisayarlardan tıbba kadar pek çok alanda kullanılacak.

Yarı iletken lazerlerdeki bu minyatürleşme ile hızlı, daha küçük ve daha az enerjili foton bazlı teknolojilerle ultra hızlı çipler  yapılabilecek, algılamak için yüksek duyarlılıklı biyosensörler, hastalığı teşhis ederken ve tedavi ederken kullanılabilecek ve yeni nesil iletişim teknolojilerinde kullanılacak.

Benzeri cihazlarda nanolazerler kullanılarak optik sinyaller yaratarak bilgi iletiliyor ve elektronik devrelerin değiştirme potansiyelleri var. Fakat fotonik cihazlarda 3 boyutlu optik difraksiyon limiti vardır.

“Bizim  geliştirdiğimiz nanolazer cihazı 3 boyutlu difraksiyon limitinin altında çalışabiliyor.  Yaptığımız araştırma nano teknolojiler için büyük etki yapacak.” diyor Texas Üniversitesi’ nden profesör Chih-Kaleng “Ken” Shih.

3 boyut difraksiyon limitinin altında çalışmak için nano lazer yeşil ışık veriyor, fakat bu lazer o kadar ince ki,çıplak gözle görülemiyor.

Lazerde içi indiyum galyum nitrit doldurulmuş, galyum nitrit nanorod kullanılmıştır. Nanorod ince bir tabaka ısı yalıtım silikonu kullanılarak  kaplama bir tabaka  gümüş filmle kapladı ve  atomik seviyeyi sabitledi. Bu cihaz için 15 yıldır çalışıyordu ve atomik düzlemsellik sağlandı bu plazmon kaybını önleyip, ışın saçılması engellendi.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120726142158.htm

Referans :

  1. Y.-J. Lu, J. Kim, H.-Y. Chen, C. Wu, N. Dabidian, C. E. Sanders, C.-Y. Wang, M.-Y. Lu, B.-H. Li, X. Qiu, W.-H. Chang, L.-J. Chen, G. Shvets, C.-K. Shih, S. Gwo.Plasmonic Nanolaser Using Epitaxially Grown Silver FilmScience, 2012; 337 (6093): 450 DOI:10.1126/science.1223504

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk Stabil Yarı-Sentetik Mikroorganizma Oluşturuldu

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları ilk stabil yarı sentetik 6 baz kullanan (A,C,T,G,X,Y) yeni bakteriyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*