Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Teknoloji Haber / DÜNYANIN EN HIZLI ELEKTRİKLİ ARABASI NİSSAN ZEOD DELTAWING

DÜNYANIN EN HIZLI ELEKTRİKLİ ARABASI NİSSAN ZEOD DELTAWING

Nissan ZEOD Delta Wing adını verdiği en yeni süper arabası dünyanın en hızlı elektrikli arabası oluyor. Sıfır emisyon ilkesinden yola çıkılarak üretilen ZEOD (Zero Emissions On Demand) , gücünü bataryalardan alan, delta kanat şasiye sahip bir araba. Nissan’ lı mühendisler arabanın 186 mil yani 299,3 km hıza çıkarak bir rekor kırdığını belirttiler. Evet doğru duydunuz bu araba 300 km’ ye çıkan hızıyla dünyanın en hızlı safkan elektrikli arabası. Nissan’ ın bu süper hızlı elektrikli arabayı gelecek yılın 24 saatlik efsanevi Le-Mans yarışlarında kullanarak dünyanın en hızlı benzinli arabalarına karşı kullanmayı düşünüyor. Aslında geçen sene de bu konseptin bir benzeri Le-Mans’ te denemişti. Denenen konseptte kullanılan delta yapısı nedeniyle ön tarafın küçüklüğü nedeniyle bazı teknik sorunlar yaşayarak Toyota’ nın hibrit arabasıyla çarpıştıktan sonra yarışı terketmişti. Bu araba benzinliydi ama artık elektrikli olarak Le-Mans’ te yarışacak.

2014’ deki Le-Mans’ te insanların elektrikli arabalar üzerindeki yargısını değiştireceklerini belirten Ben Bowlby , daha önceki Delta kanat arabayı da tasarlamıştı.

Nissan ZEOD Delta Kanat arabanın başarılı olup, olmayacağını gelecek sene Le-Mans’ te göreceğiz  ama elektrikli arabaların gelecekte benzinli arabalardan daha kullanışlı ve ucuz olacağı düşünülüyor. Videoda arabayı görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.dvice.com/2013-6-21/nissans-newest-ev-also-worlds-fastest

en hızlı elektrikli nissan -gerçek bilim

 

en hızlı elektrikli nissan zeod -gerçek bilim nissandan en hızlı elektrikli araba en hızlı elektrikli nissan -gerçek bilim

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*