Anasayfa / Bilim / DÜNYANIN EN HAFİF MADDESİ ARTIK GRAFEN-AEROJEL SADECE 0.16 mg/cm3

DÜNYANIN EN HAFİF MADDESİ ARTIK GRAFEN-AEROJEL SADECE 0.16 mg/cm3

aero graphene1

Aerografitin dünyanın en hafif maddesi olarak duyurulmasından daha bir yıl geçmeden , grafenden üretilen aerojel maddesi liderliği  ele geçirdi. Zhejiang Üniversitesi Polimer Bilimleri ve Mühendisliğinden Profesör Gao Chao liderliğinde bir ekip, yoğunluğu helyumdan bile az olan ultra hafif bir aerojel üretti. Aerojelin yoğunluğu hidrojenden iki kat daha hafif.

1931 yılında Amerikan bilim adamı ve kimya mühendisi  Samuel Stephens Kistler,  tarafından yaratılan aerojeller son yıllarda bilim arenasında oldukça popüler bir materyal haline geldi. Çoklu duvarlı karbon nanotüp aerojel (multiwalled carbon nanotube aerogel-MCNT ) ya da diğer adıyla ” donmuş duman “,  4mg/ cm3  yoğunluğuyla dünyanın en hafif maddesi ünvanını 2011’ de 0.9 mg/cm3’ lük mikro-latis (kafes) materyaline kaptırmıştı.  Fakat daha bir yıl geçmeden aerografit,  0.18 mg/cm3 yoğunluğuyla tacını yeniden eline aldı.

Bugün Prof. Gao ve ekibi 0.16 mg/cmyoğunluğuyla grafen aerojel rekoru daha da aşağı çekmeyi başardı. Gao ve ekibi rekoru kırmak için mucize materyal du jour – grafene yöneldi.  Makroskopik grafen molekülleri geliştirmede tecrübeli olduklarından ekip, bir ve iki boyutlu grafen filmlere yeni bir boyut ekleyerek rekoru egale etmek istedi.

Normalde aerojelleri üretmek için kullanılan sol-gel ve şablon yöntemleri yerine, ekip dondurarak kurutma yöntemiyle karbon nanotüplerden ve grafenden bir istenilen şekle sokulabilen bir köpük ürettiler.

“ Şablona gerek duymadan , artık boyut sadece kabın şekline bağlı. Daha büyük bir kap sayesinde binlerce kübik santimetrelerden oluşan aerojeller üretilebilir.  “  diyor, Prof. Gao.


Üretilen malzemenin olağanüstü esnekliğe sahip çok güçlü bir madde olduğu ve anında kendi ağırlığının 900 katı petrolü emebileceğini belirtildi. 1 gram aerojel  saniyede 68,8 gram petrolü emebildiğinden, denize yayılan petrolü temizlemek için oldukça ilgi çekici bir materyal olarak gösteriliyor.

Araştırmacılar bu malzemenin bir diğer kullanım alanınında enerji depolama ünitelerinde faz değiştirici yalıtım malzemesi olarak ya da katalitik taşıyıcı olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/graphene-aerogel-worlds-lightest/26784/

 

Aerojel Hakkında Bilgi İçin :

http://www.gercekbilim.com/gelecegin-en-enteresan-10-madde/

http://www.gercekbilim.com/yeni-bulunan-jel-belinizi-iyilestirebilir/

Dünyanın en hafif maddesi aerojel grafen artık
Dünyanın en hafif maddesi aerojel grafen artık
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akciğerlerin Kan Hücresi Ürettiği Keşfedildi

İnsan vücudu halen pek çok gizem barındırırsa da bilim insanları bunlardan birini daha çözmeyi başardı; …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*