Perşembe , Temmuz 20 2017
Anasayfa / Bilim / DÜNYA SONDAJ REKORU KIRILDI

DÜNYA SONDAJ REKORU KIRILDI

Bilimsel deniz sondajlama aracı Chikyu yeni bir dünya rekoru kırarak, 2111 mt.’ den daha derine inerek, denizin dibinden kaya örnekleri çıkardı. Japon Deniz-Dünya Bilimleri ve Teknolojileri Ajansı’ nın (JAMSTEC) düzenlediği bilimsel organizasyonu Chikyu’ nun bilimsel keşifi 6 Eylül 2012’ de duyuruldu.

Chikyu bu başarıya Derin Kömür Yatağı keşif gezisi sırasında ulaştı. Ekspedisyon 337, uluslarası deniz araştırma programı (IODP- Entegre Okyanus Sondajlama Programı) ile birlikte yürütülüyor.

Chikyu 2200 metre denizin dibine inerek, yüksek kalitede yanmış kömür formasyonları çıkararak ekspedisyonun ana amacına ulaştı.Sonraki haftalarda bilimsel ekip, çıkarılan kömür formasyonunu inceleyerek, doğal gaz formasyonunda hangi mikropların yaşayabileceğini araştıracak. Böylece dünyada hayatın oluşumuna ilişkin bilimsel sorulara cevap arayacak.

Chickyu ‘ nun 10000 metreye kadar inebilecek şekilde tasarlandığı ve mantoya kadar inebileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120906112255.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Doğan Yıldızların Etrafında Hayatın Temel Bileşenlerine Rastladı

Güneş benzeri yıldızları, oluşumlarının oldukça erken dönemlerinde gözleyen ALMA yaşamın temel kimyasal yapı taşlarından biri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*