Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Bilim / DÜNYA SONDAJ REKORU KIRILDI

DÜNYA SONDAJ REKORU KIRILDI

Bilimsel deniz sondajlama aracı Chikyu yeni bir dünya rekoru kırarak, 2111 mt.’ den daha derine inerek, denizin dibinden kaya örnekleri çıkardı. Japon Deniz-Dünya Bilimleri ve Teknolojileri Ajansı’ nın (JAMSTEC) düzenlediği bilimsel organizasyonu Chikyu’ nun bilimsel keşifi 6 Eylül 2012’ de duyuruldu.

Chikyu bu başarıya Derin Kömür Yatağı keşif gezisi sırasında ulaştı. Ekspedisyon 337, uluslarası deniz araştırma programı (IODP- Entegre Okyanus Sondajlama Programı) ile birlikte yürütülüyor.

Chikyu 2200 metre denizin dibine inerek, yüksek kalitede yanmış kömür formasyonları çıkararak ekspedisyonun ana amacına ulaştı.Sonraki haftalarda bilimsel ekip, çıkarılan kömür formasyonunu inceleyerek, doğal gaz formasyonunda hangi mikropların yaşayabileceğini araştıracak. Böylece dünyada hayatın oluşumuna ilişkin bilimsel sorulara cevap arayacak.

Chickyu ‘ nun 10000 metreye kadar inebilecek şekilde tasarlandığı ve mantoya kadar inebileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120906112255.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Holografik Evrene Dair Somut Kanıt Bulundu

İngiltere, Kanada ve İtalya ortak araştırması sonucunda , evrenin devasa ve kompleks bir hologram olabileceğine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*