Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mühendislik / Dünya’ nın En Hızlı Arabasını Yapmak İçin 3 Boyutlu Yazıcı Kullanıldı

Dünya’ nın En Hızlı Arabasını Yapmak İçin 3 Boyutlu Yazıcı Kullanıldı

Dünya’ nın en hızlı arabası Bloodhound (tazı) Süpersonik Arabası’ nı (SSC) üretmek için İngiltere şimdi de 3 Boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak arabanın dayanıklığını arttırmaya çalışıyor. Geçen sene arabanın roket motorunu test eden ekip, 2015’ e kadar 3 boyutlu parçalar sayesinde arabayı 1000 mile yani 1610 km hıza çıkarmak istiyor.  Böylede ilk kez 3 boyutlu yazıcıdan çıkan bir parça ses hızını geçecek.

Süpersonik arabanın titanyum burnunu oluşturmak için Renishaw  AM250 lazer eritme makinesini kullanıldı. Bu makine normalde dayanıklı 3 boyutlu prototipler ve parçalar üretmek için kullanılıyor. Normalde lazer sinterleme olarak bilinen bu metot , metal tozlarının güçlü lazerlerle eriterek, birleştirmeye yarıyor. Yani tozlar eritilerek istenilen parçalara dönüştürülüyor.

1997’ de Bloodhound SSC 1228 km hıza ulaşarak kara hız rekorunu kırmıştı. Şimdiden prototipi üretilen titanyum burun ise metrekarede 12 ton basınca dayanabilmeli. 3 boyutlu baskı ile üretilen arabanın burnunun içi boşluk olsa da 1610 km hıza dayanıklı şekilde imal edilmiş.

“ Normalde bu aleti kullanmak ve sonuçta tasarıma ulaşmak hammaddeden bile % 95 daha pahalı, “ olarak açıklıyor baş mühendis Dan Johns.

Üretilen bu uç arabanın karbon fiber monokok şasisine tutturulacak. Dünya’ nın en hızlı arabasında son teknolojiler ve yüksek hıza dayanıklı malzemeler kullanılacak. Metali eritebilen 3 boyutlu yazıcılar NASA tarafından bu aralar test ediliyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/3d-printing-bloodhound-ssc/28692/

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*