Perşembe , Şubat 23 2017
Anasayfa / Doğa / DİKLOROFENOL İÇEREN PESTİSİTLERLE BESİN ALERJİLERİ ARASINDA İLİŞKİ BULUNDU

DİKLOROFENOL İÇEREN PESTİSİTLERLE BESİN ALERJİLERİ ARASINDA İLİŞKİ BULUNDU

Sadece Amerika’ da,  besin alerjisi nedeniyle 15 milyon kişi sağlık problemi yaşıyor. Annals of Allergy, Asthma and Immunology dergisinin Aralık sayısında yayınlanan yeni araştırmaya göre diklorofenol içeren pestisitler besin alerjilerinin sorumlusu olabilir.

Araştırma raporuna göre, yüksek miktarda diklorofenol bulunan  pestisitler ve klorlu su insan vücudunda besin alerjisiyle ilişkilendirilen semptomlara neden olabiliyor.

“Araştırmamıza göre yüksek miktarda diklorofenol içeren pestisitlerin muhtemelen bazı insanlarda yiyeceğe olan toleransı azaltarak, besin alerjisine neden olabileceği gösteriliyor. Bu kimyasal genelde çiftçiler tarafından kullanılıyor ve ayrıca böcek ilaçlarında ve  tütünde kullanılıyor.” diyor Doktor Elina Jerschow.

Amerikan Ulusal Sağlık ve Besin İnceleme Araştırması içinde yapılan 10,348 katılımcı arasında yapılan incelemelerde bu 2,221 katılımcıların idrarlarında diklorofenol saptandı. Bu katılımcıların 411′ inde yiyecek alerjisi bulunurken, bunların 1,016′ sında çevresel alerji tespit edildi.

” Önceki çalışmalar gösterdi ki; çevre kirliliği ve  yemek alerjileri Amerika’ da giderek arttı.Araştırma sonuçlarının diğer bulgularla ilişkilendirilebileceğini gösterilerek, pestisit kullanımının ve diğer kimyasalların giderek artışına bağlı olarak, besin alerjilerindeki yükselişe dikkat çekiliyor.” diyor Dr. Jerschow.

Ayrıca musluk suyu yerin, şişe su içerek alerji riskinin düşürebileceği  belirtilse de, bu değişikliğin başarılı olamayabileceği de belirtiliyor.

Besin  alerjisi gibi alerjisi olanların orta ya da  şiddetli olarak bu alerjiye maruz kaldığında anaflaktik şoka girebileceği belirtiliyor. Ayrıca alerjiyi şiddetli geçirenlerin, yanlarında en azından 2 doz epinefrin taşıması gerektiği belirtiliyor. Biliniyor ki,  epinefrin ciddi alerji şokları geciktirerek, ölümcül vakaları önleyebiliyor.

Son olarak, pestisitli meyveler ve sebzeler gibi pek çok diklorofenol kaynağının yiyecek alerjisinde büyük rol oynadığı da belirtiliyor. Türkiye’ de pestisit mevzuatı yeterince gelişmediğinden pestisitli meyveler ve sebzeler iç pazarda kolayca tüketiciye ulaşmakta. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihraçlarda pestisit analizleri istenmekte eğer meyve sebzeler bu analizleri geçemezse, dış pazarın kapısından bile girememekte. Bu nedenle ucuz diye aldığımız meyvelerde ve sebzelerde pestisit yani böcek ilacı miktarlarını sorgulamak gerekir.

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Prostat Kanserinin Teşhisinde MR, Biyopsiden Daha İyi Sonuçlar Veriyor

İngiltere’de bilim adamları, prostat kanserinin teşhisi yolunda büyük bir adım attı.Yapılan araştırma, prostat kanserinin teşhisinde Manyetik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*