Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Haberler / DEVASA SANDY KASIRGASI NASA UYDULARI TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

DEVASA SANDY KASIRGASI NASA UYDULARI TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

NASA’ nın Aqua uydusu Sandy kasırgasının devasa girdabını görüntüledi. Sandy’ nın 4,68 milyon km2 (Türkiye’ nin yüzölçümü göller ve adalar dahil  814.578 km²’dir) yer kapladığı, yani Orta-Atlantik’ ten Ohio Vadisi ve Kanada ve New England’ ın içlerine kadar ilerlediği anlaşıldı. Türkiye’ nin yaklaşık 8 katı büyüklükte olan kasırga gerçekten bir dev.

NASA’ nın Aqua uydusundaki,  Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektrodiometresi( The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer – MODIS) ile 29 Ekim 2012 20:20’ de  (Türkiye saati) Sandy’ nin devasa sirkülasyonunun fotoğrafını çekti.

Sandy’ nin halen fırtına halinde olduğu ve hızının 150 km’ den 120 km’ ye düştüğü belirtildi.

NASA’ nın GOES projesi dahilinde tüm disk görüntüsü GOES-13 ve GOES-15 uydularının gözlemleriyle birleştirilerek tropikal kasırganın doğduğu yeri ve bittiği yeri gösterdi.

Sandy kasırgası New York şehrinden Orta- Atlantik sahillerine kadar önemli hasara yol açtığı bildirildi. Maine’ den Va’ ya kadar sel baskınları rapor edildi. 29 Ekim doğu zamanı sabahına doğru , doğu yakasının yukarısından aşağısına kadar, 8 milyon kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi. Ayrıca şimdiye kadar kasırgada 22 kişinin öldüğü de belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak . http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121030143216.htm

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Astronomi: Karanlık Madde Haritalandı

Yale Üniversitesi’nden bir ekibin liderlik ettiği araştırmada karanlık maddenin bugüne kadar yapılmış en yüksek çözünürlüklü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*