Anasayfa / Mekatronik / CURIOSITY X IŞINLARINI KAYALARA YÖNELTEREK ANALİZ YAPMAYA BAŞLADI

CURIOSITY X IŞINLARINI KAYALARA YÖNELTEREK ANALİZ YAPMAYA BAŞLADI

Geçen günlerde Mars’ tan gelen kurumuş nehir yatağı fotoğraflarında sonra, Curiosity robotik kolunu kullanarak ilk kayasını incelemeye başladı. Fotoğraf bir Marslı gününden önce çekildi. Önceki gün Mars’ ta tespit edilen arazinin Mars’ ta daha önceden akan bir nehirden kalmış bir nehir yatağı olabileceği belirtilmişti.  İncelenmeye başlanılan kayaya Jake Matijevic adı verildi. Jake Matijevic bu yıl ölen bir gezgin mühendisi. Matievic Curiosity, Sojourner, Spirit ve Opportunity gezginlerinin yapımında çalışmıştı.

Curiosity Alfa Parçacık X-Ray Spektrometresi kullanarak kayaların içeriğini araştırıyor.  Curiosity’ de bulunan  özel düzenek bunun için alfa ve X ışınları yollayarak numunedeki elektronlara çarpıyor, böylece kayadaki içeriklerin enerjisi salınarak analiz yapılıyor. İlk piklerle beraber Curiosity pek çok piki analiz ederek Mars’ ın kayalarındaki kimyasal içeriği açığa çıkaracaktır.

Curiosty’ nin 10 değişik cihazı için ;

http://www.gercekbilim.com/mars-gezgini-curiosity-nin-kullandigi-10-son-teknoloji-cihaz/

 

Kaynak : NASA

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016’dan En Muhteşem 6 Bilimsel Keşif

Bu yıl her ne kadar ülkemiz açısından acı tecrübelerle dolu olsa da ; dünya durmuyor, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*