Anasayfa / Bilim / CURIOSITY’ NIN ANALİZ ETTİĞİ JAKE KAYASI NASA’ YI ŞAŞIRTTI

CURIOSITY’ NIN ANALİZ ETTİĞİ JAKE KAYASI NASA’ YI ŞAŞIRTTI

mars tepecikleri

Resimde NASA’ nın Curiosity gezginin 2 farklı enstrüman kullanarak analiz ettiği kaya olan “Jake Matijevic” ‘ i görüyorsunuz. Kırmızı noktalar Kimya ve Kamera (ChemCam) enstrümanının 21-24 Eylül 2012 arasında(45-48 mars günlerinde) lazerle analiz yaptığı bölgeleri gösteriyor . Siyah ve beyaz büyük daireler ise ChemCam lazeri tarafından oluşturulan oyukları gösteriyor. Mor daireler ise Alfa Parçacık X-ray Spektrometresi tarafından tarafından çalışılan yerleri gösteriyor.

 

Sonuçlar ise oldukça ilginç olmakla beraber bazı eski ölçümleri destekliyor. Aslında böylece bu görevde taşların ve toprağın birleşiminin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Taş bileşikleri gezegenin oluşumuna ve çevresel değişimi hakkında bilgi verebiliyor.

Taşın kimyasal yapısının sıra dışı fakat dünyada görülen volkanik kayaların yapısına benzediği belirtiliyor. Bu taşın kimyasal yapısını saptayarak, benzer proseslerin gerçekleştiği yerleri bulmak şimdilik zor olsa da, bu yerin taşın kökenini araştırmak için uygun bir yer olduğu belirtiliyor.

Dünyada Jake kayası gibi kayaların bileşen  olarak gezegenin mantosunun altındaki tabakadan geldiği, su bakımından zengin olan magmanın basınçla yükselmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Jake kayası Alfa Parçacık X-Ray Spektrometresiyle(APXS) analiz edilen ilk, ChemCam ile analiz edilen 13. Kaya oluyor. Bu cihaz diğer gezginlerde de analiz için kullanılsa da Curiosity’ de kullanınan cihaz şimdiye kadar en gelişmiş ve hızlı APXS cihazı. Bu sayede, Jake kayasıyla karşılaştırılan eski analiz sonuçları sayesinde, Jake’ in sıra dışı bir Mars kayası olduğu anlaşıldı. Analiz sonuçlarında yüksek miktarda feldispat ve düşük miktarda magnezyum ve demir saptandı.

mars tepecikleri

“ChemCam’in Ağustos’ tan beri yapılan analizler feldispat bulunabileceğini gösteriyordu,halen bazı ek testler olmasına rağmen, şimdi APXS’nin analiziyle bunu onaylamış olduk. “ diyor Los Alamos Ulusal Laboratuvarı New Mexico’ dan ChemCam Baş Araştırmacısı  Roger Wiens .

Curiosity ayrıca içinde özel bir analitik laboratuarı taşıyor. Bu laboratuarda en son geçenlerde taşlardan toz halinde numuneler alırken, görüntülenmişti. Ayrıca Curiosity 150 mikronluk eleğinde süzerek elde ettiği taneciklerin oldukça homojen parçacıklar olduğu belirtildi.

Kaynak: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20121011.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*