Anasayfa / Bilim / CURIOSITY İLK MARS NUMUNELERİNİ TOPLUYOR

CURIOSITY İLK MARS NUMUNELERİNİ TOPLUYOR

NASA’ nın Curiosity ‘Merak’ gezgini geçen hafta  ilk toprak numunesini aldı. İnsansız keşif aracı robot kolunu kullanarak Mars yüzeyinde bir kepçe alarak sonra bunu elekten geçiriyor. Bebek aspirini büyüklüğündeki numune CheMin(Kimya ve Mineroloji) enstrümanına gönderilerek, ne çeşit mineraller içerdiği inceleniyor.

“ Bu görevde ilk numunesinde CheMin kullanarak gerçekten önemli bir aşama kaydettik.” diyor Curiosity projesi bilim adamlarından, John Grotzinger Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Pasadena’ dan. “Bu cihazla Mars’ ta kullandığımız X-ray difraksiyona göre, mineral analizinde  daha net sonuçlar elde ettik, “ olarak da ekliyor John. Güven açısından mineralleri belirlemek önemli çünkü, mineraller hangi çevresel koşulların onları şekillendirdiğini gösteriyor.

Bu Curiosity tarafından kepçeyle alınan üçüncü numune ama ilk analiz edilende bu oldu. İlk olarak 4×4 boyutundaki gezginin laboratuarlarındaki dünyaya ait kalıntılar çıkarıldı, ikincisinde ise , görülen parlak parçacıklar ayırıldı.

Bu parçacıkların Curiosity önceden de görülen ve inişte ortaya çıkan plastik döküntülerin bir parçası olabileceğinden korkuluyor. Kepçelenen bölgede tekrardan bir araştırma başlatıldı. Bunun üzerine görev kontrol (Jet Propulsiyon Laboratuvarı,Pasedena) üçüncü kepçedeki numuneyi analiz etmeye karar verdi.

“ Biz uzaygemisi malzemesi ve bu küçük parlak parçacıklar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyoruz,”  diyor Proje Müdürü Richard Cook (JPL). Ayrıca geçenlerde “Jake Matijevic” adı verilen kayada yapılan analizde de volkanik kayalarda bolca bulunan mügarit tespit edilmişti.Mügarit özellikle İskoçya Glenelg ‘ te (Mars’ taki bölgeye adını veren)  bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/curiosity-first-soil-sample/24635/ , NASA

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Astronomi: Karanlık Madde Haritalandı

Yale Üniversitesi’nden bir ekibin liderlik ettiği araştırmada karanlık maddenin bugüne kadar yapılmış en yüksek çözünürlüklü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*