2:44 pm - Çarşamba Ekim 9, 1112

Çöp Temizleme Robotu Okyanuslarımızı Temizleyebilir

 

6a00d8341bf67c53ef01676891d705970b-800wi

Güneş enerjili araştırma robotları California’ daki su kalitesini kontrol etmeye başladıktan sonra, robotlar daha suya uygun makineler haline gelmeye başladı. Marine robotu işte bu robotların en son çıkanlarından biri ve görevi de okyanuslardaki çöpleri araştırıp yoketmek.

 

Oceangarb

Bu proje Fransız Uluslarası Tasarım Okulu endüstriyel tasarım öğrencisi Ellie Ahovi tarafından başlatıldı. Ahovi ve arkadaşları Büyük Pasifik çöp bölgesindeki yüzen atıkları gördükten sonra bu konu da bir çözüm üretmeye karar verdiler. Marine robotu kendi içindeki ağa çöpleri emerek topluyor. Ağ dolduğunda ise robot başlangıç istasyonuna dönüyor ve bir ekip robottaki çöpleri temizliyor. Su geçirmez pilleri, sessiz elektrik motoru ve  sonik sinyal yayıcısı ile de balıkları ve diğer hayvanları robottan uzak tutan özel bir yapısı var. Halen plastik toplamada ne kadar etkili olacağı ve yaratacağı sonar sesin yapacağı gürültünün ne şekilde çevreyi etkileyebileceği belli değil.

Tabi halen kafaları kurcalayan bazı sorular  var. Örneğin; çöpler nerede toplanılacak? Göller ve nehirlerde kullanılabilir mi? Ahovi bu tip sorulara cevabı ise şöyle; Çöpler toplandıktan sonra karada geri dönüştürülecek ve robotun ilk versiyonu oldukça büyük olduğundan her su kütlesinde kullanımı şu an için mümkün değil. Eğer bu tasarım ekibi projeyi gerçekten hayata geçirirse okyanuslardaki büyük miktarda atıktan kurtulabileceğiz.

 

http://news.discovery.com/tech/garbage-drone-clean-up-oceans-120717.html

Bu haber 2561 kez okundu

Google BookmarksPrintGoogle GmailFlipboardBlogger PostEmailFacebookGoogle+TwitterTumblrHacker NewsYahoo BookmarksPaylaş / Yer imi
Kategoriler: Bilim Haber, Doğa, Genel, Haberler, Mekatronik

Yorumlar ( yorum)

Önceki yazıyı okuyun:
eldiven
Omurilik Zedelenmeli Hastalarda Hissetmeyi ve Hareket Kabiliyetini Arttıran Müzik Eldiveni Geliştirildi

Georgia Tech'deki araştırmacılar omurilik zedelenmeli hastalarda(Spinal Cord Injury-SCI) hissetmeyi ve motor sinirlerde hareket kabiliyetini geliştiren... more »

Kapat