Cumartesi , Mart 17 2018
Anasayfa / Bilim / Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı Obezitenin Artmasına Neden Olabiliyor

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı Obezitenin Artmasına Neden Olabiliyor

Newyork Üniversitesi’ nden araştırmacılar geniş çaplı klinik araştırmalara dayanarak,  çocuklarda metabolizmanın nasıl etkilenerek obeziteye neden olduğunu keşfetti.

1950′ lerde beri düşük dozda antibiyotik bolca tarım endüstrisinden kullanılırdı. Onlarca yıldır, subterapik antibiyotik terapi(STAT)  sayesinde koyunlar,domuzlar,tavuklar,hindiler gibi pek çok çiftlik hayvanına kilo aldırılıyordu.

Araştırmacı ilk yazarı, Ilseung Cho ve meslektaşları antibiyotiklerin vücudu nasıl etkileyerek gut içindeki bakteriyi değiştirebileceği hipotezini açığa çıkardı. Gut mikrobiyomu topluluğu midede yaşıyor ve antibiyotik alımında vücuta yayılan hastalığı yoketmek için metabolizmaya etki ediyor. Ayrıca antibiyotik alan farelerde kemik yoğunluğunun arttığı ve bunun özellikle metabolizmayla ilişkin hormonlarla alakalı olabileceği belirtiliyor.

 

Böylece antibiyotik kullanımıyla metabolizmanın önemli bileşenlerinin değiştiği anlaşıldı.

 

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120822130837.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Yapay Zekası Retinadan Kalp Krizini Tahmin Edecek

Gözler kalbin aynasıdır, dediğimizde size duvar yazısı gibi gelebilir ama Google yeni nesil yapay zeka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*