Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Doğa / ROBOT ÇİTA YAVRUSU KEDİLERİ TAKLİT EDİYOR

ROBOT ÇİTA YAVRUSU KEDİLERİ TAKLİT EDİYOR

çita yavrusu kedi robot -gerçek bilim

Kedigillerin morfolojik özelliklerinden dolayı bir  çita yavrusu üretmenin bazı avantajları olabiliyor. Daha küçük, hafif ve hızlılar. Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’ dan(EPFL)  bilim adamları  tarafından geliştirilen robot  halen deneysel aşamada. Bu robot sayesinde bilimsel açıdan lokomosyon ve biyomekanik yapı detaylı olarak incelenebiliyor.

Kafası olmamasına rağmen, halen bir kedi üzerinden modellendiği anlaşılabiliyor.  EPFL Biyorobotik Laboratuvarı  tarafından geliştirilen ” çita yavrusu robot “ Uluslarası Robotik jurnalinde ayrıntlı bir şekilde incelendi. Platformda amaç olarak biyomekanik alanda araştırmaları desteklemek için dört ayak üzerinde durabildiğinden oldukça hızlı ve stabil oluyor. Bu robot konseptinden yola çıkarak arama-kurtarma görevleri veya keşif için robotlar geliştirilebilir.

Bu robot kendi kategorisinde gerçekten en hızlısı, yani 30 kg altı dört ayaklı robotlar arasında. Testler sırasında  robotun  boyunun 7 katı kadar hızlı koşabildiği gözlendi. Tam olarak gerçek bir kedi kadar çecik olmasa da , halen mükemmel oto stabilizasyon karakteristiklerine sahip ve tam hızla koşarken küçük çıkıntılara takılmadan ilerleyebiliyor. Ayrıca robot inanılmaz hafif, kompakt ve dayanıklı ve ucuz ve hazır malzemelerden yapılabiliyor.

kedi robot-gerçek bilim

Aslına Uygun Kopya

Bilim adamları bu robotu yaparken kedi ayağına sadık kalarak üretim yaptı. Her ayaktaki segmentler kedi ayağındakine yakın boyutta. Tendonları ve kasları manipüle etmek için küçük motorlar ve yaylar kullandı.

Robotun morfolojisi gereği kedinin doğru yerlerdeki elastikiyetinden yararlanmaya neden oluyor. Yani kedinin mükemmel yaratılışı gereği tüm meziyetlerinden yararlanabilme olanağı doğuyor.

Bilim adamı Auke Ijspeert ve ekibi semender ve bofa balığı robotu üzerinde lokomosyon çalışmaları ve deneyler yapmaya devam ediyor. Hayvanların mükemmel yaratılışının robotlara ilham olması oldukça popülerleşmeye başladı.

Kaynak :http://www.sciencedaily.com/releases/2013/06/130617104608.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin Bilgisayarları Sıvı Yakıtla Çalışabilir

ETH Zürih ve IBM Zürih ‘den araştırmacılar çiplere sandviç tabakaları gibi istiflenebilecek kadar ufak redoks …

2 yorumlar

  1. Videoyu izledim de, bunun pek de robot denecek bir hali yok. Üzerinde bir elektronik devre olduğu bile şüpheli. Çünkü robottan ziyade 4 ayaklı bir oyuncak gibi ezbere hareket ediyor. Dümdüz yolda giderken bile elinin-ayağının bir ayarı yok gibi sanki.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*