Anasayfa / Arkeoloji / Çindeki Bölgede Bulunan Dinozorlar Pompeiideki Gibi Taşlaşmıştı

Çindeki Bölgede Bulunan Dinozorlar Pompeiideki Gibi Taşlaşmıştı

Çin’de bir göl yatağında bulunan dinozor, memeli ve erken dönem kuşlarının fosilleri inanılmaz derecede iyi korunmuş. Buna rağmen bilim adamları bu fosillerin nasıl bu kadar iyi korunduğunu merak ediyordu.İşte bu fosillerin ve sedimentlerin (çökelti) analizi ile bu bölgede yaşayan hayvanların aynı Vezüv yanardağ infilakıyla taşlaşan Roma kenti Pompeii’dekine benzer şekilde kavrulup taşlaştığı düşünülüyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden minerolog George Harlow, Nature Communications’da yayınlanan makalede yer alan bir yazar olarak; “Aslında bu olay sanki birilerini ızgaraya koymaya benziyor, bunlar tümüyle kömürleşmiş” diyor.

Volkanik Mezar

Kuzey Çin’de 120 ila 130 milyon yıl öncesinde olduğu bilinen ekosistemin, dinozorlar, memeliler, erken kuşlar, balıklar, kertenkeler ve diğer yaratıkları barındırdığı biliniyor. İşte bu hayvanlar volkanların gölgesinde, ormanlar ve göllerde yaşıyordu. Yixian ve Jiufotang kaya oluşumlarında volkanik materyalin tabakalarına yapışmış halde bulundu bu hayvanlar.

MS. 79 yılında Vesuvius Dağı’nın patlamasıyla tüm Pompeii, Herculaneum ve diğer şehirler yanmış, insan ve hayvanlar külleşerek taşlaşmıştı. İşte Çin’deki fosillerde de aynı Pompeii’dekine benzer şekilde dinozorların taşlaştığı düşünülüyor.

Ayrıca hayvanların külleşmiş mezarlarındaki volkanik kayalar ve sedimentlerin kimyası ve mineralojisi  de çalışıldı.

Tümüyle Yanıp Kül Olmak

Bulunan iskeletlerde püsküren sıcak kül ve gazdan kaynaklanan piroklastik akıntılar tespit edildi. İşte aynı Pompeii’ deki gibi hayvanlar da bu çimentolaşmış kül içinde hapsoldu. Ayrıca hayvan kemiklerindeki siyah damarlar külleşmeyi öngörüyor. Yani buradaki hayvanlar o kadar hızlı bir şekilde yandılar ki, taşlaşıp kaldılar.

Erken Kretas ekosisteminde Jehol biota’da gerçekleşen bu ölümcül patlama sayesinde iyi korunan fosiller bilim insanlarına bu dönemdeki doğayı inceleme imkanı vermiş oldu.

Kaynak : http://www.livescience.com/43081-animal-pompeii-found-in-china.html

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*