Anasayfa / Teknoloji Haber / AKILLI CAMLAR İLE GM YOL TECRÜBESİNİ DEĞİŞTİRMEYE HAZIRLANIYOR

AKILLI CAMLAR İLE GM YOL TECRÜBESİNİ DEĞİŞTİRMEYE HAZIRLANIYOR

Artık arabalardaki DVD oynatıcılar ve taşınabilir oyun konsolları sayesinde ebeveynler çocuklarının baba daha gelmedik mi? Çok sıkıldık … gibi şikayetlerinden bir nebze kurtuldular. Toyota’ nın “ Dünya’ ya açılan pencere” konseptine benzer şekilde General Motors’ un “ Fırsatın Pencereleri” (WOO) projesiyle arka koltuk eğlencesi yeni bir boyuta taşınıyor. İsrail Sanat ve Tasarım Akademisi Bezalel’ deki FUTURE LAB (GELECEĞİN LABORATUVARI) ‘ taki öğrenciler ve araştırmacılar otomobil üreticisine oldukça ilginç tasarımlar yaptı. Böylece arabanın arka camları interaktif  oluyor. İşte bu camlara akıllı camlar deniyor.

Öğrenciler tasarımlarını  yaparken tümüyle özgür bırakılarak, yaratıcı enerjileri serbest bırakıldı. Ayrıca, GM bu interaktif ekranları hayata geçirmek için acelesi olmadığını da belirtiyor. Bu karşın şirket eğer bu camlar üretilirse, elektronik olarak şarj olan “ akıllı camlar ” gibi olacak, bu da resimleri yansıtacak ve değişken şeffaflığa sahip olacak.

Öğrenciler bire bir boyutta çalışabilen bir arka yolcu koltuğu camı üreterek, uygulamaları sergilediler. Camlar  çoklu dokunmayı destekleyecek ve vücudun hareketlerini algılayarak, hareket ve optik sensör teknolojisi EyeClick interaktif ekran firması tarafından geliştirildi.

Yolculara yoldaki diğer araçlarla interaktif olarak etkileşim sağlıyor. Böylece, yoldaki diğer araçlarla müziği paylaşabiliyorlar, müzik indirebiliyorlar ve diğer araçlardan görünebilecek şekilde cama mesaj yazma imkanı veriyor.

“Normalde sürücü ve yolcu koltuğu için interaktif camlar şimdilik sınırlı fakat şimdilik arka koltuğa interaktif teknolojiler koyma fırsatımız var,” diyor GM İnsan- Makine Arayüzü  Ar-Ge Laboratuvar Grup Müdürü Tom Seder. Böylece geliştirilen pencereler aracın hızını ve konumuna tepki vererek arttırılmış gerçeklikle değişik interaktif uygulamalar yaratarak eğlence  ve eğitime hizmet verecek.

Bu akıllı pencereler ise GM’ in  yol tecrübesini değiştirecek  pek çok farklı çalışmasından biri. Böylece araba tasarımlarına yeni bir persfektif getirilerek yolcuların rahatı düşünülüyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde yolcuların araç tecrübeleri tümüyle değişebilir.

Kaynak: http://www.gizmag.com/gm-windows-of-opportunity/21154/

 

 

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*