Anasayfa / Biyoloji / Cerrahlar için 3D Hücre Yazıcı Kalem BiyoPen (Biyokalem) Sayesinde Hızla İyileşeceksiniz

Cerrahlar için 3D Hücre Yazıcı Kalem BiyoPen (Biyokalem) Sayesinde Hızla İyileşeceksiniz

biyopen hücre işleyen kalem

3Doodler ve  SwissPen gibi teknolojiler 3D baskı teknolojisini tüketicilerin ellerine ulaştırırken, BioPen adı verilen Wollongong Üniversitesi’nden (Avustralya) yeni bir teknoloji daha kabiliyetli elleri hedefliyor. Cerrahlar için tasarlanan bu kalem sayesinde bir mucize gerçekleşiyor ve canlı hücreler istenilen bölgeye yerleştirilerek kemik ve kıkırdakların iyileşmeleri hızlandırılıyor. Yani bu biyo kalem sayesinde yaralanan bölgeye hücre takviyesi yapılabiliyor.   Kalemden çıkan materyal hafif bir UV ışığı yardımıyla katılaşıyor. Bu sürekli eklenen hücreler tabaka tabaka işlenerek 3D yapı oluşturuluyor.

Hücreler yaralı bölgeye eklendikten sonra, üreyerek sinir, kas veya kemik hücresine dönüşüyor. Sonunda ise dokuları oluşturuyor. Biyopen ya da türkçesi biyokalem aynı zamanda gelişme faktörlerini besleme ya da  ilaçların bölgeye yayılmasını sağlama amaçlı kullanabilir. Geliştiriciler el tipi tasarımı sayesinde ameliyat masalarında hassasiyet ve taşınmanın kolaylaşacağını belirtiyor.

“ Biyopen tedavisi sayesinde akut olarak hasar görmüş kemik ve kıkırdakları iyileştirmek mümkün olacak, yani spor veya araç kazalarında alınan yaralanmalar iyileştirilebilecek,” diyor Prof. Choong. Prof. Wallace’ın araştırma ekibi kök hücreler ve polimer kimyasını bir araya getirerek, cerrahlara kemikleri ve eklem hasarlarını iyileştirme konusunda yeni çözümler sunuyor.

Melbourne St Vincent Hastanesi’nde denenen biyokalem teknolojisi,  Prof. Peter Choong’ un başkanlığında,  klinik denemelerde kullanılacak hücre materyalini mükemmelleştirmek için geliştiriliyor.

Belki de gelecekte 3 boyutlu yazıcı robotlar kırılan yerlerini onarak ve iyileştirecek. Bu sanki Elysium filminden bir sahne gibi gelebilir. Umarız sadece zenginlerin değil fakirlerin de yararlanacağı teknolojiler gelir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/biopen-handheld-3d-printer/30085/

biopen biopen-1

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*