Çarşamba , Şubat 22 2017
Anasayfa / Bilim / CERN’ deki deneylerde Higgs Bozonu’ nuna ilişkin parçacık gözlendi

CERN’ deki deneylerde Higgs Bozonu’ nuna ilişkin parçacık gözlendi

4 Temmuz’ da Cern’ de bu yılın en büyük parçacık fiziği konferansında verilen seminerde, ICHEP2012 Melbourne’ de, Atlas ve CMS Deneylerinde Higgs parçacığına ilişkin bulunan tüm sonuçlar sergilendi. Her iki deneyde de 125-126 GeV aralığında yeni bir parçacık gözlendi.

“ 5 sigma seviyesinde ve 125 GeV aralığında yeni parçaçığa ilişkin temiz sinyaller tespit ettik.Bu heyecan verici aşamaya ise LHC ve ATLAS ‘da çalışan pek çok insanın inanılmaz çabasıyla ulaşıldı. “ dedi ATLAS deneyinin konuşmacısı Fabiola Gianotti ve de şöyle ekledi,
“Bu sonuçları yayınlamak için halen bir miktar süreye ihtiyacımız var.”
Ayrıca CMS deneyinin konuşmacısı Joe Incandela ise “ Bu sonuçlar başlangıç niteliğinde olmasına rağmen 5 sigma sinyalinde ve 125 GeV civarında gözlenmesi çok heyecan verici. Bu gerçekten yeni bir parçacık. Ayrıca bu bir bozon olmak zorunda ve gerçekten şimdiye kadar bulduğumuz en ağır bozon.Bu çıkarımlar gerçekten çok önemli ve bu nedenle hesaplamalar son derece dikkatli yapılıyor.”

“ Bu sonuçlardan heyecan duymamak çok zor” diyor CERN Araştırma Direktörü Sergio Bertolucci,
“Geçen sene 2012 içinde ya Higgs benzeri bir parçacık bulacağız, ya da standart higgs modelini tümüyle rafa kaldıracağımızı belirtmiştik.Şu an yeni parçacığın gösterdiği yolda geleceğe doğru açılan kapıda daha detaylı bilgiler edinerek, farklı branşlara ayrılan bir yol ayrımında bulunacağız.”

Bugünkü sonuçlar 2011 ve 2012’ de toplanan verilerin ışığında elde edildi. LHC ‘den elde edilen veriler gelecekte bugünkü resimi tamamlayacak.

Bir sonraki adım parçacığın tüm doğasını ve bunun evreni anlamak için ne kadar önemli olduğunu belirlemek olacaktır. Bakalım uzun süredir aranılan Higgs bozonuna ilişkin bulgular standart modeldeki eksik halkaları tamamlayabilecek mi?

CERN(Avrupa Nükleer Araştırma Enstitüsü)’ de yani dünyanın en gelişmiş ve lider durumdaki parçacık fiziği laboratuarlarına sahiptir. Merkezi Geneva’dadır. Günümüzde CERN’ e üye ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Macaristan, Yunanistan. Romanya katılma sürecinde olup, İsaril ve Sırbistan üyelik aşamasında. Türkiye, Hindistan,Japonya, Rusya,Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Komisyonu ve UNESCO İzleyici statüsünde bulunmaktadır.

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk Stabil Yarı-Sentetik Mikroorganizma Oluşturuldu

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları ilk stabil yarı sentetik 6 baz kullanan (A,C,T,G,X,Y) yeni bakteriyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*