Anasayfa / Haberler / Bukalemun Robotlar Renk Değiştirip Kamufle Olabiliyor

Bukalemun Robotlar Renk Değiştirip Kamufle Olabiliyor

kamufle robot
Kamuflajlı robotlar

George Whiteside, Woodford L.  ve Ann A. Flowers Üniversitesi’ nde profesör, denizyıldızı ve mürekkep balığından ilham alarak yumuşak ve silikon bazlı mühendislik harikası robotlar yapmayı başardı.

Bugünlerde ise , robotların birbirinden gizlenebilmesi için yeni yetenekler kazandırmaya çalışıyorlar.

16 Ağustosta Science Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, araştırmacılar doğadan ilham alarak geliştirdikleri yumuşak robotlar, arka plana göre renklerini değiştirebiliyorlar. Dinamik renklendirme adını verdikleri teknoloji sayesinde bir gün kompleks cerrahi ameliyatlarda planlayıcı  ya da afetlerde sanal işaretleyici olarak kullanılabileceğini belirtiyor , araştırmanın başyazarı Kimya ve Biyokimya Bölümü’nden  Doç. Dr. Stephen Morin.

Yumuşak robotlar üzerinde çalışmaya başladıklarında ahtapot ve mürekkep balığının kamuflaj yeteneğinden çok etkilendiklerini, açık uçlu mikro kanallar kullanarak dinamik renklendirmeyi kullanarak kamuflaj kabiliyetini kazandırdıklarını anlatıyor Morin.

Silikon kalıpları 3D yazıcıda çıkartılıyor.Sonra bu kalıplara silikon dökülerek mikro kanallar yaratılarak tabaka tabaka yapılıyor.Daha sonrasında ise, renkli sıvılar kanallara verilerek robotun çevreye renk adaptasyonu sağlanabiliyor.

 Kaynak :www. sciencedaily.com

Referans:S. A. Morin, R. F. Shepherd, S. W. Kwok, A. A. Stokes, A. Nemiroski, G. M. Whitesides. Camouflage and Display for Soft Machines. Science, 2012; 337 (6096): 828 DOI: 10.1126/science.1222149

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*