Anasayfa / Tıp ve Sağlık / BİYOBOZUNUR PLASTİK İLE KIRILAN KEMİKLER YENİDEN OLUŞACAK

BİYOBOZUNUR PLASTİK İLE KIRILAN KEMİKLER YENİDEN OLUŞACAK

Son yıllarda pek çok araştırma enstitüsü iskelet görevi görevi görebilen ve kemik büyümesini hızlandıran implant malzemeleri üzerinde çalışıyor.MIT ve Tuffs Üniversiteleri kollajen bazlı malzemeler üzerinde çalışıyor. Bugün ise Southampton Üniversitesi plastikten üretilen yeni ve kırılan kemikleri büyümesini destekleyen yeni bir implant malzemesi duyurdu.

Yeni materyal kırılan kemiklere yerleştirildiğinde, bal peteği benzeri matriks yapısıyla kan akışını kesmiyor. Komşu kemik iliğindeki bazı kök hücreler bu malzemeye tutunarak kemik hücreleri oluşumuna yardımcı oluyor. Kemik hücrelerine dönüşen bu kök hücreler birleşerek, biyobozunur (biodegradable ) plastikle yer değiştiriyor ta ki, bu plastik tümüyle yeni bir kemiğe dönüşene dek.

Bu prensip kollajen malzemelerin çalışma prensibiyle aynı.

Prof. Richard Oreffo yeni bir teknikle yüzlerce plastik malzemeyi analiz ederek,bunların karışımı ile vücuda zararı olmayan, biyobozunur bir plastik geliştirdi.  Bu plastik karışımı  yapılırken,  toksik olmayan3 tür  plastik birleştirildi. Bu malzemelerin özelliği ise hafif, dayanıklı ve kök hücrelerin tutunabileceği bir yüzeye sahip olmaları. Plastik malzemenin hayvan testleri bitti, sırada klinik deneylerle  insanlar üzerinde test edeilecek.İskoçya Edinburgh Üniversitesi işbirliğiyle yapılan araştırma yedi yıl aldı. Araştırma Advanced Functional Materials dergisinde yayınlandı.

Eğer yeni biyobozunur implant malzemesi insanlarda işe yararsa 3D yazıcılarla istenilen kemikler baştan yaratılabilir.

Kaynak :http://www.gizmag.com/plastic-bone-scaffolding/26170/

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*