Anasayfa / Deneysel / Bir Çemberin İçinden Koşarak Yerçekimine Meydan Okumak Mümkün Mü?

Bir Çemberin İçinden Koşarak Yerçekimine Meydan Okumak Mümkün Mü?

Bir insanın çemberin (loop the loop) içinde yerçekimine meydan okuyarak yürümesinin fiziksel açıdan mümkün olduğunu biliyor muydunuz ? Evet merkezcil kuvvetle alakalı olan bu fizik prensibini gerçekleştirmek için bir insanın tepe noktaya ulaştığında 13,84 km/s hız ulaşması gerekiyor.  İşte bunu inanılmaz freerunning videolarından tanıdığımız süper insan  diyebileceğimiz bir insan Damien Walters gerçekten başarıyor. Bu fiziksel fenomeni denemek içinse  Pepsi sponsorluğunda özel bir çember yapıldı. Ayrıca Damien özel bir fizikçiyle olayın fiziğine çalıştıktan sonra defalarca denemeden yaptıktan sonra yerçekimine meydan okuyarak çemberde yürümeyi başardır.  İlk başta birkaç düşüş yapayan profesyonel dublör Damien sonunda işi gerçekten kapıyor. Çemberler (loop) gerçekten fizik kanunlarının gizemli bahçeleri gibi. Daha önce de arabayla, kaykayla,motorsikletle hatta üç tekerlekli bisikletle çemberden geçildi ve fiziğin bu konusu o kadar ilgi çekiyor ki pek çok şov ve oyuncaklar bunlara dayalı.

Ayrıca lunaparklardaki çember yani looplar ilk başta çember şeklinde yapılırken, artık damla şeklinde yapılıyor,çünkü tam daire şeklinde yapılırsa yerçekimi kuvveti (G) çok arttığından lunapark trenindekilerin (rollercoaster) boyunları incinebiliyor.Merkezcil kuvvet, dairesel hareket sırasında cismi yörüngede tutan kuvvettir. Merkezcil kuvvet, hız vektörünün büyüklüğünü değiştirmez ancak yönünü değiştirir. Bu yüzden bir merkezcil ivme oluşur.

Merkezcil kuvvetin yönü, merkezcil ivmenin yönüyle aynı yani merkeze doğrudur ve çizgisel hıza diktir. (bu sebepten hızın büyüklüğü değişmez)

Merkezcil kuvvet, diğer kuvvetlerden bağımsız bir kuvvet değildir. Herhangi bir kuvvet, eğer dairesel harekete sebep olup merkezcil ivme yaratıyorsa merkezcil kuvvet olur. Örneğin

  • Bir gezegenin etrafında dönen bir uyduya etki eden merkezcil kuvvet kütleçekim kuvvetidir.
  • Bir ipin ucuna bağlı halde döndürülen taş için merkezcil kuvvet ipin gerilmesidir.
  • Manyetik alanda dairesel hareket eden bir elektronun merkezcil kuvvveti, Lorentz kuvvetidir.
  • Viraj dönen arabanın içindeki kişiye etki eden merkezcil kuvvet, kişiyle koltuk arasındaki sürtünmedir.

yerçekimine-meydan-okumak-damien

Merkezcil İvme

merkezcil ivme

Newton’ın ikinci yasasından yola çıkarak, Merkezcil Kuvvet

,merkezcil kuvvet

800px-Merkezcil_kuvvet.svg
Cisim eylemsizliğinden dolayı düz gitmek ister ancak merkezcil kuvvet buna engel olur. Kuvvet ortadan kalktığında cisim yörüngeye teğet olarak hareket eder.

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Vertical_loop

http://tr.wikipedia.org/wiki/Merkezcil_kuvvet

Aşağıdaki videolarda merkezcil kuvvetin nasıl sizi yerçekimine karşı tuttuğunu görebilirsiniz. Tabi bu örnekler gerçekten tehlikeli ve sadece profesyoneller tarafından yapılabilir.

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Özel bir şirkette kalite kontrol müdürlüğü yapıyorum. Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk Stabil Yarı-Sentetik Mikroorganizma Oluşturuldu

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları ilk stabil yarı sentetik 6 baz kullanan (A,C,T,G,X,Y) yeni bakteriyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*