Pazartesi , Mart 27 2017
Anasayfa / Biyoloji / Bilinçli Rüyalar Meta Bilincin Merkezini Saptamada Bilimadamlarına Yardımcı Oluyor

Bilinçli Rüyalar Meta Bilincin Merkezini Saptamada Bilimadamlarına Yardımcı Oluyor

 

Bilinçli rüyalar sayesinde bilimadamları beyinin hangi merkezinin aktif olduğunu tespit edebiliyor. Uyanıkken insan  bilinçlidir, fakat uyuduğunda değildir. Fakat bazı insanlar, bilinçli rüya görenler,  uyurken çevrelerine karşı uyanıktır. MR tomografi sonuçlarına göre , bilinçli rüyalar görülürken özel bir kortikal ağ kurularak, beynin sağ dorsolateral prefrontal korteksi, frontopolar bölgeler ve precuneus aktif hale geliyor. Bütün bu bölgeler insanın özdüşünümsel fonksiyonlarıyla bağlantılı. Bu araştırmayla bilinçli rüyayla insan bilinçliğinin nöral temellerinin içeriği açığa çıkıyor.

İnsanın kapasite olarak kendini algılaması, özdüşünümsel ve bilinçsel gelişimi de nörolojide halen çözülmemiş gizemlerden biri olarak gösteriliyor. Günümüzde modern teknolojinin oldukça gelişmiş olmasına rağmen, insanın bilinçli halden bilinçsiz hale geçişi tümüyle görüntülenemiyor. Asıl bu problem bu geçiş fazında beyindeki aktivitelerin oldukça düşmesi, bu da beyin aktivitesininin ölçümünü oldukça zorlaştırıyor.

Münih Max Planck Psikiyatri Bölümü ve Leipzig İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri’nden bilimadamları bilinçli olan ve bilinci açık uyuyabilen ve aryıca uykularını kontrol edebilen hastalarda yani bilinçli-rüyacılarda beyinin aktif kısmı üzerinde bir takım araştırmalar yapıyorlar.

Normal uykuyla, bilinçli uyku birbirine benzemesine rağmen, bilinçli uykuda serebral kortekste aktivite saniyeler için artıyor.Ayrıca precuneus’ da aktif hale geliyor ve bu kısımın uzun süredir insanın kendi kendini algılamasıyla alakalı olduğu düşünülüyor. Bu araştırmayla beyinin daha öncede bilinçli fazda kullandığı bölgeler teyit edilmiş oldu.

 

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120727095555.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*