Anasayfa / Bilim / Bilimsel Araştırmaya Göre Güneşteki Değişimler İklim Üzerinde Anahtar Rol Oynamıyor

Bilimsel Araştırmaya Göre Güneşteki Değişimler İklim Üzerinde Anahtar Rol Oynamıyor

güneş ve iklim değişikliği

Yeni yapılan bilimsel çalışma iklim değişiminin güneşteki ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmediğini gösterdi. Elde edilen bulgular, geçmişte sıcak ve soğuk hava periyotlarının uzunluğunun, güneş aktivitesindeki dalgalanmalardan kaynaklandığını belirten bilimsel görüşü altüst etti.

Araştırmaya göre 1800 yılına kadar gerçekleşen son 1000 yıllık iklim değişiminde ana etkenin volkanik patlamalar olduğunu gösterdi. Volkanik patlamalar güneş ışıklarının dünyaya erişmesini engelleyerek havanın kurumasına ve soğumasına neden oluyor. 1900’ den beri ise sanayi devrimiyle artışa geçen sera gazları, iklim değişiminin birinci sebebini oluşturuyor.

Elde edilen bulgular  düşük güneş aktivitesinin Dünya’daki sıcaklıkların değişimin sanıldığı kadar büyük etkilere sahip olmadığını gösterdi Bu sayede bilim insanlarının bakış açılarını geliştirerek hava tahminlerini geliştirebilir. Edinburgh Üniversitesi’nden bilim insanlarını yaptığı araştırma geçmişteki sıcaklık değişimlerinde ilişkin üç bilgi halkası ve diğer tarihi kaynakları gözden geçirdi. Güneşteki büyük ve küçük değişimleri içeren, geçmişe dönük bilgisayar tabanlı modelleri kıyaslandı.

Araştırma sonucunda güneşteki zayıf değişimlerin sıcaklık kayıtlarındaki en iyi korelasyonu vererek, geçtiğimiz milenyumda sıcaklıklar üzerinde minimum etki yarattığını gösterdi.

Edinburgh Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Dr Andrew Schurer ; “Bugüne kadar iklimde güneşin etkisi yeterince anlaşılmamıştır. Yaptığımız yeni keşiflerin hava sıcaklığının geçtiğimiz son birkaç yüzyılda nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı olacağını umuyoruz. Bu sayede gelecekte hava tahminleri geliştirilebilir. Bununla beraber İngiltere’ de güneş ve anormal soğuk havalar arasındaki bağlantı halen araştırılıyor” diyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131222161813.htm

Araştırma referansı :

  1. Andrew P. Schurer, Simon F. B. Tett, Gabriele C. Hegerl.Small influence of solar variability on climate over the past millenniumNature Geoscience, 2013; DOI:10.1038/ngeo2040
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*