Anasayfa / Tıp ve Sağlık / BİLİMADAMLARI KANSERİ YOKETMEK İÇİN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ EFOR SARF EDİYOR

BİLİMADAMLARI KANSERİ YOKETMEK İÇİN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ EFOR SARF EDİYOR

Teksas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi Moon Shots Programı’ nı başlatarak, şimdiye kadar eşi görülmeyen bir çaba göstererek klinik bilimde yaşanan son gelişmeleri kullanarak, kanserden kaynaklanan ölümleri azaltmaya çalışıyor

Amerikan Kanser Cemiyeti’ ne göre, 2015’ e kadar Amerika’ da kanserden kurtulan insan sayısı 11,3 milyona çıkacak. Kanser halen dünyada en çok insan ölümüne yol açan hastalık olmakla beraber, sadece geçtiğimiz 10 yılda 100 milyon kişini kanserden öldüğü düşünülüyor. Kanserin yaptığı yıkımın kalp hastaları,tüberküloz,AIDS (HIV) ve sıtmadan ölenlerinden toplamından daha fazla olduğu söyleniyor.

Moon Shots Programı bu bozucu paradigmaya karşı alanında en yetenekli akademik ve endüstriyle kişileri birleştirerek hastalara en iyi gelecek cihazlar ilaçlar ve poliçeleri olabildiğince hızlı bir şekilde düzenlemeyi amaçlıyor.

Moon Shots Programı John F. Kennedy’ nin 1962′ deki ünlü konuşmasından ilham alarak adlandırıldı. John F. Kennedy konuşmasında; ” On yıl içinde aya gitmeye karar verdik… çünkü bu  mücadeleyi gönüllü olarak kabul ettik, biz bu görevi ertelemeyi düşünmüyoruz , bu görevi başarıyla gerçekleştirmeye niyetlendik. ” demişti Kennedy.

“Nesiller sonra, Moon Shots Programı’ ndaki güven ikonları, kanseri iyileştirmede kaydedilen bir gelişme olarak başka bir tarih yazacaktır.” diyor MD Anderson ‘ın başkanı Dr. Ronald A. DePinho. İnsanlık  kanseri yenmek için acilen harekete geçmelidir. Dr Ronald, 21. yüzyılın bilimve  teknolojisi kullanılarak kansere sistematik ve kapsamlı yaklaşarak , mühendislik hassasiyetiyle yaklaşmamız gerektiğini de belirtiyor.

Moon shot programındaki kanser uygulamalarından bazıları :

  • Akut myeloid leukemia/myelodysplastic syndrome
  • Kronik  lymphocytic leukemia (kan kanseri)
  • Melanoma (Habis urlar)
  • Akciğer Kanseri
  • Prostat Kanseri
  • Üçlü Negatif Göğüs triple-negatif  ve yumurtalık kanser –bu iki kanser moleküler seviyede inceleniyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120921082809.htm

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

2 yorumlar

  1. inşallah kanserin çaresi tamamen bulunurda insanlık rahat eder. bu haberleri yapan ve bize kısa sürede ulaştıran site yöneticilerine teşekkürler.

  2. verdiğiniz bilgiler için çok teşşekkür ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*