Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Nanoteknoloji / BİLİM ADAMLARI VİRÜS KADAR BİR NANO LAZER YAPTI

BİLİM ADAMLARI VİRÜS KADAR BİR NANO LAZER YAPTI

Northwestern Üniversitesi’ nden araştırmacılar virüs parçacığı kadar olan bir nano lazer geliştirdiler. Ayrıca bu alet oda sıcaklığında çalışabiliyor. Nano lazer aynalar yerine, altın nano  parçacıklar kullanarak, fiyonk bowtie dizilimi adı verilen bir dizilimle metal nano parçacıkları diziyor.

Fiyonk nano lazeri pek çok yönden normal bir lazer gibi çalışıyor. Lazer aslında bir kısaltma, Radyasyon Emisyonu ile Uyarılmış Işık Amplikasyonu (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) demek. Pek çok diğer ışık kaynağı gibi, lazer elektronları uyararak yüksek seviyeye çıkararak, foton yayarak enerji kaybederek bir aşağı enerji seviyesine iner. Fakat diğer ışık enerjisi kaynaklarının aksine, lazerler bunu aşırı derecede güdümlü bir yol izleyerek, oldukça odaklanmış tek renkli bir ışık hüzmesi yolluyor

Bu nano lazer , diğer lazerler gibi materyal kazanmaya “optik pompalama” yardımıyla uyarılan elektronların materyal kazanması sağlanıyor. Işık elektronları uyararak, yayılan fotonları aynı dalga boyuna(bu nedenle aynı renge) çekiyor. Bu nano lazerin kazanç materyali ise tek moleküllük bir organik boya.

Normal bir lazerde aynalar kullanılarak uyarılan ışık geri yansıyarak, kaynak materyale  dönerek elektronları uyarıyor. Aynalar arasındaki uzaklık optik boşluk olarak bilinir. Fiyonk (bowtie) lazerinde ise optik boşluk , bir gedik (gap) olarak tam fiyonkun ortasında yer alıyor.

Peki bu gedik tam olarak nedir? Eğer moleküler açıdan düşünürsek,  fiyonk ”bowtie” dimer bir molekül veya molekül grubudur, bu iki tanımlayıcı moleküler gruptan oluşur: bunlarda teki altın nano parçacıklardır. İşte bu nano lazerdeki gedik o kadar küçük ki sadece iki nano parçacık ( 100 nanometreden) arasındaki boşluk kadar.

Düşünülenin aksine arada bir yansıma yok. Aslında nano parçacıklar arasındaki uzaklık lazer ışınımına yol açacak dalga boyundan az. “Metal nano parçacıkları üzerindeki yüzey plazmonları (elekton oscilasyon birimi) ışığı sıkıştırarak oldukça küçük bir hacme sıkıştırıyor. Kaynak optik olarak pompalandığında bu enerji gediğe pompalanarak, lazere neden oluyor,” diyor Northwestern Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bölümü Profesörü Teri Odom.

Işık emisyonundaki geometrik heterojenliklerden dolayı,  teknolojinin daha geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Araştırma Nano Letters dergisinde yayınlandı. Plasmonic Bowtie Nanolaser Arrays

Kaynak : http://www.gizmag.com/virus-particle-sized-laser/24902/

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğe Dönüş Filminden İlham Aldı; Güneşten Elektrik Elde Eden Kumaş Yaptı

Central Florida Üniversitesi’nden bilim insanları güneşten enerji elde ederek ,depolayabilecek ve tekstil olarak dokunabilecek iplikçikler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*