Çarşamba , Mart 29 2017
Anasayfa / Bilim / BİLİM ADAMLARI STAR TREK’ TEKİ FÜZYON MOTORLARINI YAPMAYA ÇALIŞIYOR

BİLİM ADAMLARI STAR TREK’ TEKİ FÜZYON MOTORLARINI YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Doğru duydunuz Star Trek teknolojisi yakalanmak üzere ! NASA’ nın Alabama Aerofizik Araştırma Merkezi ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı birlikte çalışarak, dilityum kristalleriyle çalışan itiş motorları yapmaya çalışıyor. Bilim adamları araştırmayı şöyle açıklıyor  ;

“ Star Trek hayranları buna bayılacak, özellikle itiş motorları olarak tanımladığımız motorların ne olduğunu anlatınca. Füzyon yakıtı olarak döteryum (hidrojenin bir izotopu) ve kristal yapıda Li6 ( lityum metalinin stabil bir izotopu) kullanacağız.”

Tabi Star Trek’ te gerçekte şu an olmayan, dilityum sayesinde Warp motorlarında madde-antimadde reaksiyonu düzenleniyordu.  Ama gerçekte bu özel motor Zeta-pinch(Z-pinch) füzyonu temelli olarak çalışacak. Z-pinch füzyonu teknolojisinde, incecik tellere yüksek voltaj yüklendiğinde, akım plazma oluşturarak dev bir manyetik alan yaratıyor. Plazmanın içindeki yüklenmiş parçacıklar(pinch), döteryum ve lityum çekirdeklerine çarparak, bu atomları birleştirerek(füzyonlayarak) çok büyük bir füzyon enerjisi patlaması yapıyor ve sonrasında aldığından fazlasını Z-pinch’ in ilk konumuna yerleştiriyor.

 

Z-pinch
Z-pinch

Resimde Sandia Ulusal Laboratuvarları’ ndaki Z-Makinesi Z-pinch üretirken görüyorsunuz. Son sürata geçildiğinde itki motorları nerdeyse kesintisiz Z-pinch üreterek, astronotlara nerdeyse duraksama olmaksızın, süper bir ivme sağlayacak. Ayrıca bu motorlar sıradan roket motorlarından çok daha verimli olup, roketi daha fazla, daha hızlı, daha az yakıtla gitmeyi sağlayacak. Bunun anlamı ise,  6 aydan fazla süren Dünya’ dan Mars’ a (yaklaşık 580 milyon km) olan yolculuğun 6 hafta gibi kısa bir sürede bitmesi demek. İşte bu inanılmaz motorlarla uzay mekiği 100,745 km hıza çıkabilecek. Tabi bu Star Trek uzay gemisinin hızı olan 26-27 milyon km hıza göre oldukça yavaş J Bilim adamlarının bu motorları geliştirmeleri için oldukça çok şey yapmaları gerekiyor halen. Halen füzyonun kendi kendini beslemesi, doğru yünde patlama sağlaması ve bir çeşit magnetik başlık (nozzle) tasarlanması gerekiyor. Şu an gerçekten bilim insanların füzyon motorları gibi çok yüksek bir teknoloji üzerinde çalıştığını bilmek heyecan verici.

füzyon motoru-nasa
füzyon motoru-nasa

 

http://dvice.com/archives/2012/10/researchers-wor.php

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deney Başarılı: Mars’ta Patates Yetiştirebiliriz

Tehlikeli derecede radyasyon, ince bir atmosfer , dondurucu soğuk hava işte bunlar Mars’ta ilk adım …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: Star Trek’ Teki Füzyon Motorları - firinet - firinet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*