Anasayfa / Bilim / Bilim Adamları Kalp Deliklerini Kapatacak Süper Yapıştırıcı Buldular

Bilim Adamları Kalp Deliklerini Kapatacak Süper Yapıştırıcı Buldular

kalp yapıştırıcısı-gerçek bilim

Kalbinizde delik olması hiç iyi bir şey değildir, özellikle bebekler için kalp delikleri hemen onarılmalıdır. Maalesef neşter ve sütür kullanımı kalp dokusuna zarar verebileceğinden oldukça tehlikelidir. Bugün cerrahide kullanılan bazı yapıştırıcılar ise kalbe zarar verebilecek kadar zehirli olabilir. İşte özellikle bebeklerde çok önemli olan bu kalp delikleri bilim adamları tarafından geliştirilen süper yapıştırıcı sayesinde çabuk ve güvenli bir şekilde yamanabiliyor.

Boston Çocuk Hastanesi, MIT ve Harvard Brigham ve Kadın Hastanesi tarafından geliştirilen ışık(UV) aktivasyonlu hidrofobik (HLAA) yapıştırıcı kalpteki deliği kapatabiliyor. Kabuksuz salyangozların viskoz ve su itici sıvılarından ilham alınarak geliştirilen yapıştırıcı, aynı zamanda biyobozunur (biodegradable) .Böylece kalp tarafından reddedilmeyen yapıştırıcı yavaşcana bozularak vücuttan zamanla atılıyor. Sonunda yara iyileşiyor ve yapıştırıcı vücuttan atılıyor.

UV ışık kaynağı tarafından uyarılınca 5 saniyede yüzeye tutunan yapıştırıcı sayesinde dikiş ve zımbaya gerek kalmadan kalp kolayca iyileşiyor.

Domuzlar üzerinde test edilen yapıştırıcı yüksek kan basıncına rağmen 24 saatlik testi başarıya geçti. Harvard Brigham ve Kadın Hastanesi’nden  Jeffrey Karp süper yapıştırıcının geliştirilmesinde oklu kirpinin oklarından ilham aldıklarını da belirtiyor. Bu teknolojinin sadece kongenital kalp problemlerinde değil, diğer organ yırtılmalarında da kullanılabileceği belirtiliyor. 

Kaynak : http://www.gizmag.com/heart-hole-glue-hlaa/30414/

hlaa kalp yapıştırma
Sert kollagen dokunun yapıştırıcıyla birleşmesi -Gerçek Bilim
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp Krizi Sonrası Kalbi Onarabilen İlaç Geliştirildi

MDI Biyoloji Laboratuvarı ve Novo Biosciences ‘dan bilim insanları kalp krizi sonrasında kalp kası fonksiyonunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*