Anasayfa / Bilim / Bilim Adamları Beynin Karar Verme Mekanizmasının Olduğu Bölgeyi Keşfettiler

Bilim Adamları Beynin Karar Verme Mekanizmasının Olduğu Bölgeyi Keşfettiler

Bilim adamları beynin en küçük parçalarından biri olarak bilinen bir bölümünü tekrar gözden geçirerek, karar vermede önemli bir rol oynadığını tespit ettiler.British Columbia Üniversitesi’nden yayınlanan ve Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma,  depresyon ve davranışları sınırlamayla ilişkili olduğu düşünülen lateral habenula bölgesinin görevinin bugüne büyük çapta yanlış anlaşılmış olduğunu ve bu bölümün maliyet-kazanç gerektiren kararların verilmesinde büyük fayda sağladığı belirtildi.

“ Elde edilen bulgular ev almak ya da iş tekliflerini değerlendirmek gibi önemli kararları verirken, beyinde ne gibi değişimler olduğuna açıklık getiriyor. Ayrıca bilimsel çevrelerde yanlış bilinen beynin bölgesinin ne kadar önemli bir görevi olduğunu hatırlatıyor,” diyor UBC Psikoloji ve Beyin Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Stan Floresco.

Bu araştırmada bilim adamları laboratuvar farelerini, gelişigüzel yerleştirilmiş 4 farklı büyüklükteki ödül mamaları arasında seçim yapması için eğitti. Aynı insanlarda fareler gibi seçmeye değeceği zaman büyük peletleri seçti. Fakat risk artınca daha küçük peletleri tercih etti. Önceki araştırmalarda ise farelerin lateral habenula bölgeleri kapatıldığında farelerin risk yüksek olsa da çoğunlukla büyük ödülleri seçtiği görüldü. Bu nedenle fareler çoğu zaman kendileri için en iyi opsiyonu seçmek yerine rastgele seçimlerde bulundu.

Ayrıca elde edilen bulgular depresyon tedavisine dair önemli sonuçlar doğurdu. “ Derin beyin stimülasyonu ile lateral habenula deaktive edilerek depresyonun tedavi edilebileceği düşünülüyordu. Fakat elde edilen bulgular tedavinin hastaları mutlu hissettirmeyebileceğini gösterdi. Hastalar basitçe kendilerini depresyona sokan şeyleri düşünmüyor olabilirler,” diyor Prof.  Floresco.

 

Doktora adayı Colin Stopper beynin tüm fonksiyonunu ve karar verme mekanizmasını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte karar-verme mekanizmasının anlamanın oldukça önemli olduğunu, çünkü şizofreni ve depresyon gibi benzeri bozukların bu gibi aşamalarla ilgili olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131124200554.htm

Araştırma Referansı :

  1. Colin M Stopper, Stan B Floresco. What’s better for me? Fundamental role for lateral habenula in promoting subjective decision biasesNature Neuroscience, 2013; DOI: 10.1038/nn.3587
Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*