Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Mekatronik / BİG DOG ROBOTU YENİ KOLU SAYESİNDE TUĞLALARI BİLE FIRLATABİLİYOR

BİG DOG ROBOTU YENİ KOLU SAYESİNDE TUĞLALARI BİLE FIRLATABİLİYOR

Boston Dynamics Şirketi’ nin ürettiği savaş robotu Big Dog (büyük köpek)  tekrardan geliştirildi. Yeni üretilen versiyonda robot köpekte kafanın(ya da kuyruk) yerine özel bir kol yerleştirildi. Bu kol o kadar güçlü ki, ağır bir tuğlayı alıp fırlatabiliyor.

Amerikan Ordusu Araştırma Laboratuvarları tarafından fon sağlanan araştırma da Big Dog gövdesini dinamik olarak kullanarak koca bir tuğlayı fırlatabiliyor. Robot birkaç aşamada çabucak hızlanarak kolunu savuruyor. Aynı olimpiyatlarda disk atan atletler gibi çalışan robot, merkez kaç kuvvetini kullanarak fırlatmak gücünü oldukça arttırmış. Denge açısından şimdiye kadar sadece birkaç robot Big Dog kadar kabiliyetli olabildi.

Big Dog’ un yeni konfirürasyonunda neden tek bir kol olduğu araştırmacıların geçmişte keşfettiği bir form faktörüyle ilgili.1990’ larda japon hükümetinin  dört ayağı ve iki kolu olan bir nükleer santral robotunun yapımında çıkan benzer sorunlar nedenler dolayısıyla  tek bir kolun daha stabil olduğu biliniyor.

Milyonlarca dolara geliştirilen bu robotun askerlere ağır yüklerin taşınmasında yardım edebileceği düşünülüyor. Böylece arazide ve zor koşullarda big dog askerleri yardımcı edecek, belki de koruyacak.

Kaynak : http://www.gizmag.com/bigdog-grabs-lifts-throws-new-arm/26473/

robot köpek  tuğla fırlatabiliyor

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan Gelen Işınlar Telefonunuzun Donmasına Neden Olabilir

Akıllı cep telefonunuzla bir işlem yapıyorsunuz ve işte dondu herhalde aklınıza ilk gelen bir yazılım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*